newsWiadomość główna

NASA: lecimy na Marsa

No i stało się. NASA oficjalnie zapowiedziała, że planuje załogową misję na Marsa.

Choć prace nad statkiem Orion prowadzone były od samego początku z myślą o długotrwałych lotach załogowych, do tej pory nikt z kierownictwa NASA nie wspominał oficjalnie o konkretnych planach załogowej wyprawy na Marsa. Aż do wczoraj, kiedy to amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że program załogowych lotów na Marsa oficjalnie rozpocznie się wraz z pierwszym orbitalnym testem statku Orion.

Na razie jest to plan dość ogólny i można streścić go w ten sposób – po zakończeniu wszystkich bezzałogowych testów statku Orion oraz dodatkowych modułów niezbędnych do przeprowadzenia długotrwałych misji, w okolicach roku 2025 NASA przeprowadzi za jego pomocą załogową misję w ramach programu przechwycenia asteroidy. Będzie to jednocześnie ostateczny test dla statku Orion, który w połowie lat trzydziestych XXI wieku powinien wystartować w kierunku Czerwonej Planety.

Jak widać nie należy spodziewać się szybkiego startu załogowej misji NASA na Marsa, ale nie jest to nic dziwnego – dla porównania program Apollo, wraz z przygotowaniami, trwał w sumie 11 lat. Od szybkości realizacji planu dużo ważniejsze jest to, że NASA ma wyznaczony konkretny cel.

Zdjęcie: Twitter/NASA

podobne treści