naukanewsWiadomość główna

NASA: Łazik Curiosity wykrył na Marsie sezonowe zmiany ilości metanu

W sierpniu tego roku łazik Curiosity zacznie swój szósty rok na powierzchni Marsa. W tym czasie zdobył mocne dowody świadczące o tym, że na Czerwonej Planecie płynęła kiedyś woda. A na wczorajszej konferencji prasowej NASA poinformowała o tym, że łazik wykrył sezonowe wahania poziomu metanu w marsjańskiej atmosferze.

Naukowcy z NASA i kilku amerykańskich uniwersytetów przeanalizowali dane z prowadzonych przez łazik od ponad pięciu lat pomiarów metanu wykonywanych w kraterze Gale’a. Okazuje się, że jego ilość waha się od 0,02 do 0,07 cząsteczek na miliard. Niby niedużo, a w porównaniu do Ziemi praktycznie nic, ale naukowcy zauważyli korelację pomiędzy poziomem metanu, a marsjańskimi porami roku. Okazuje się, że latem jest go więcej niż zimą.

To że w atmosferze Marsa obecny jest metan wiadomo już od kilku lat. Jednak potwierdzenie tego, że jego ilość zmienia się w zależności od pór roku, jest czym bardzo istotnym, ponieważ zmiany te muszą być przez coś powodowane.

Choć takie sezonowe zmiany w ilości metanu mogą świadczyć o istnieniu jakichś form życia, naukowcy są dużo ostrożniejsi w formowaniu wniosków, ale odkrycie prowadzi raczej do kolejnych pytań.

„Na Ziemi metan jest oznaką biologicznej aktywności,” mówi Chris Webster z NASA Jet Propulsion Laboratory, jeden z autorów badania. „Czy ten metan mógł powstać w ten sposób? Czy mógł zostać wyprodukowany przez bakterie powierzchniowe?”

Tego na razie nie wiemy, ale nie jest to jedyna możliwość. Choć ta wydaje się być bardziej ekscytująca, naukowcy zwracają uwagę również na to, że metan ten może być pochodną procesów geologicznych.

Wyjaśnienie mechanizmu sezonowości zmian ilości metanu w marsjańskiej atmosferze, niezależnie od tego czy okaże się on procesem biologicznym czy geologicznym, w znaczący sposób poszerzy naszą wiedzę na temat Czerwonej Planety.

Zdjęcie: NASA

podobne treści