naukanews

NASA i ZEA podpisały porozumienie w sprawie załogowych lotów kosmicznych

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są państwem, które przychodzi w pierwszej kolejności na myśl, kiedy wspomni się temat eksploracji kosmosu. Niemniej państwo to ma dużo pieniędzy i bardzo ambitne plany. Również w zakresie załogowych misji kosmicznych.

Które zamierza realizować we współpracy między innymi z NASA. W ubiegłym tygodniu amerykańska agencja kosmiczna podpisała z arabskim krajem porozumienie zakładające, że będzie ona wysyłała w kosmos astronautów znad Zatoki Perskiej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie współpracują z NASA już od 2016 roku, ale teraz współpraca ta ma być rozszerzona o misje załogowe – w przyszłości astronauci z ZEA mieliby latać w kosmos w amerykańskich statkach kosmicznych. Ale NASA obecnie nie posiada własnego systemu transportowego, więc Zjednoczone Emiraty Arabskie, które już od jakiegoś czasu pracują nad wysłaniem astronautów w kosmos, podpisały już podobne porozumienie z Roskosmosem.

Dokładne szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wyselekcjonowały już wstępnie dziewięciu kandydatów, z których w pierwszej kolejności w kosmos poleci czterech. Pierwszy z nich ma polecieć już w kwietniu przyszłego roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji realizowanej wspólnie właśnie z Roskosmosem.

Do tej pory w kosmos polecieli obywatele 40 krajów świata. I choć polski udział w lotach załogowych jest raczej symboliczny, i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić, to pozostaje nam pocieszać się tym, że wraz z lotem Mirosława Hermaszewskiego staliśmy się czwartym narodem, który wysłał kogoś w kosmos.

Zdjęcie: NASA

podobne treści