wynalazki

NASA buduje drony do poszukiwań na Marsie i Księżycu

Choć urządzenie przedstawione na powyższym zdjęciu przypomina swoim wyglądem zbudowanego w garażu drona, w rzeczywistości jest jednym z prototypów pojazdów, które rozwijane są przez NASA z myślą o badaniach i eksploatacji innych światów.

Chociaż pomysł założenia pozaziemskiej kolonii co jakiś czas powraca już od wielu, wielu lat, najlepszym dowodem na to, że jego realizacja nie jest wcale taka prosta, jest to, że na razie nikomu się tego nie udało zrobić. Jednak NASA ma nadzieję, że dzięki pracy laboratoriów Swamp Works, które w ramach programu Extreme Access Flyers rozwijają nietypowe drony, przynajmniej jeden aspekt założenia kolonii będzie łatwiejszy do realizacji. Chodzi mianowicie o pobieranie próbek oraz poszukiwanie surowców.

„To robot służący do poszukiwań,” twierdzi Rob Mueller z NASA Swamp Works. „Pierwszym krokiem do tego, by wykorzystać zasoby Marsa lub asteroid, jest ich odnalezienie. A znajdują się one najprawdopodobniej w trudno dostępnych regionach, często cały czas w cieniu. Ściany niektórych kraterów nachylone są nawet o ponad 30 stopni, co sprawia, że tradycyjne łaziki nie mogą się po nich poruszać.”

Odpowiedzią NASA na te wyzwania jest właśnie program Extreme Access Flyers. Tworzone w jego ramach przypominające drony urządzenia, różnią się jednak od nich tym, że zamiast korzystać ze śmigieł, wykorzystują do poruszania się sprężony gaz. Inżynierowie NASA są przekonani, że dzięki temu będą mogły poruszać się swobodnie zarówno nad powierzchnią ciał niebieskich posiadających rozrzedzoną atmosferę, tak jak Mars, jak i nad asteroidami czy Księżycem.

Według jednego ze scenariuszy, kilka tego typu dronów byłoby wysyłanych wraz z lądownikiem. Lądownik działałby jako „baza wypadowa”, z której urządzenia te startowałyby, by wykonać swoje misje, a po powrocie ładowały akumulatory i uzupełniały paliwo. Teoretycznie można byłoby nawet przystosować lądowniki do tego, by przetwarzały znalezione wcześniej na danej planecie surowce na paliwo – na przykład w przypadku wody, po poddaniu jej elektrolizie i rozłożeniu jej na wodór i tlen, drony mogłyby operować posługując się wykorzystując sprężony tlen.

Zdjęcie: NASA

podobne treści