news

Największy zegar na świecie powstaje w Mekce

Mekka, miejsce pielgrzymek milionów wyznawców Islamu, postanowiło konkurować z Zachodem kradnąc mu Czas. A dokładniej rzecz biorąc – tworząc własną strefę czasową i budując największy na świecie zegar, którego tarcze mają średnice 46 metrów.

Budowa zegara jeszcze się nie skończyła, co nie przeszkodziło w uruchomieniu go – czas jest odmierzany  od wczoraj, to znaczy od początku Ramadanu. Nielubiące BlackBerry władze Arabii Saudyjskiej postanowiły stworzyć własny standard czasu, który będzie rywalizować z czasem uniwersalnym (GMT lub Greenwich, jak kto lubi).

Zegar znajduje się w centrum miasta, zawieszony na wysokim na 577 metrów drapaczu chmur. Jego tarcze o przekątnej 46 metrów są podświetlane dwumetrowymi diodami i znajdują się na wysokości 380 metrów. Sprawiają, że jest on sześć razy większy od Big Bena, którego widać z odległości 17 kilometrów (przy dobrej pogodzie).

Poza zegarem, wieżowiec ma do zaoferowania galerię handlową, hotel z 2000 pokoi, wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić 30 tysięcy modlących się pielgrzymów oraz dwa lotniska dla helikopterów. To się nazywa rozmach. [Kat Hannaford/giz, Foreign Policy via io9]

podobne treści

  • pawel

    dwumetrowymi diodami ?!?!

  • Anonim

    2000 pokoi dla 30 tysięcy pielgrzymów? Czyli średnio 15 osób w pokoju. Ciekawe ile hotel ma gwiazdek.

  • Michał Szabłowski

    @wojtul: zakładam, że będą spać i modlić się w dwóch różnych miejscach :) jedno to hotel, drugie jest świątynią, a więc wszystko się zgadza.