news

Największy na świecie motoryzacyjny tunel aerodynamiczny

Inżynierowie aerodynamiki General Motors w Warren, w stanie Michigan nieprzerwanie od 30 lat testują tu swoje samochody.

W tym tygodniu, w 30. rocznicę otwarcia tunelu, GM pokazała światu wnętrze tej niesamowitej konstrukcji. Tunel, który został oddany do użytku w sierpniu 1980 roku, jest największym tego typu dotychczas wybudowanym obiektem na świecie. Gigantyczny, 13-metrowy wentylator jest zasilany przez elektryczny silnik o mocy 4500KM. Dzięki niemu przez ostatnie trzy dekady inżynierowie obniżyli współczynnik oporu pojazdów GM o około 25%, znacznie redukując spalanie w swoich samochodach.

Jak wiadomo, opływowy kształt nie tylko zwiększa przyczepność do podłoża, ale i prowadzi do dużych oszczędności w zużyciu paliwa. GM szacuje, że dzięki ich pracy kierowcy zaoszczędzili od 100 do 300 dolarów rocznie. Wydaje się, że to nieduża suma w skali roku, ale warto pamiętać, że aerodynamika wpływa również na przyspieszenie pojazdu na zakrętach, chłodzenie, komfort i widoczność na drodze.

Tunel w Michigan dmucha do waszej dyspozycji, podobno można go wynająć za 2000 dolarów za godzinę, w tym pomoc techniczna gratis!

A co się stanie z człowiekiem przy prędkości wiatru 200km/h?
Na tym filmie zobaczycie „zabawny” efekt końcowy. Ten gość niestety nie poleciał jak Małysz…a szkoda!

Tutaj zobaczycie całą żelbetonową konstrukcję z bliska. ​[Jalopnik, Autoblog, Cnet]

podobne treści