news

Najważniejszy test załogowej kapsuły Dragon

W sobotę w kosmos wystrzelona została załogowa wersja statku Dragon. W ramach ostatniego testu przed dopuszczeniem jej do użytku przez ludzi, kapsuła zadokowała już do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Załogowa wersja kapsuły Dragon wystrzelona została przez SpaceX w sobotę na szczycie rakiety Falcon 9. Statek, który powstał w ramach zainicjowanego przez NASA programu Commercial Crew Programm ma w założeniu wynosić w kosmos jednorazowo do 7 astronautów, tym razem nie miał jeszcze nikogo na pokładzie. Realizowana obecnie misja jest bowiem ostatnim testem przed dopuszczeniem statku do korzystania z niego przez ludzi.

Wyniesiony w sobotę na orbitę Dragon, po kilkudziesięciu godzinach lotu i manewrów sprawdzających jego możliwości, zadokował wczoraj automatycznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaliczając tym samym pierwszą część orbitalnego testu. Druga, znacznie trudniejsza, czeka go w piątek, kiedy to statek odłączy się od stacji i będzie musiał przetrwać przejście przez atmosferę oraz morskie lądowanie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu przeprowadzony zostanie pierwszy demonstracyjny lot załogowy statku. Później, na zlecenie NASA, realizowane będą już zwykłe operacyjne loty załogowe.

Ilustracja: NASA/Elon Musk

podobne treści