news

Najszybszy układ świata

W 2007 firma Northrop Grumman pobiła światowy rekord, tworząc najszybszy tranzystor. Dziś ta sama firma ogłosiła, że pobiła rekord w prędkości układu scalonego, zbliżając się coraz bardziej do 1 THz (1 000 000 000 000 Hz!).

Nowy układ scalony działa z częstotliwością 0,67 terahertza, czyli wykonuje 0,67 biliona cykli na sekundę. To niemal dwukrotnie więcej, niż osiągał dotychczasowy rekordzista.

Terahertzowy Monolityczny Układ Scalony (TMIC) został zbudowany jako część programu Elektroniki Terahertzowej rozwijanego przez amerykańską agencję technologii wojskowych DARPA. Chce ona stworzyć elektronikę nowej generacji, która będzie działała na częstościach wyższych niż 1 THz. Takie obwody elektroniczne mogłyby doprowadzić do stworzenia rewolucyjnych technologii telekomunikacyjnych, czujników działających na falach długości poniżej 1 mm czy terahertzowych systemów obrazowania.

Oczywiście, 0.67 terahertza jeszcze nie osiąga celu, wyznaczonego przez DARPA, lecz te zawsze są bardzo ambitne. Ale wzmacniacze oparte na TMIC mogą mieć i tak szerokie zastosowania – od telekomunikacji, przez technologie radarowe, aż po wykrywanie materiałów wybuchowych. [Popular Science/giz]

podobne treści