news

Najnowsze centrum danych Facebooka będzie się chłodzić po drugiej stronie Bałtyku

Z Facebookiem kojarzy nam się wiele rzeczy, na przykład System Immunologiczny, lecz nie dbanie o środowisko naturalne – w końcu czymś muszą być napędzane te wszystkie serwery przesyłające nasze wiadomości i zdjęcia. Okazuje się jednak, że Facebook zamierza dodać nieco zieleni do błękitu swojego logo.

Facebook postanowił przenieść część swoich serwerów i otworzyć pierwszą serwerownię nieznajdującą się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wybór padł na mroźne obszary Szwecji, a dokładniej miasto Luleå.

Wybudowanie europejskiego centrum danych ma kosztować niecałe 2,5 miliarda złotych (5 miliardów koron szwedzkich). Tom Furlong z Facebooka powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że ta inwestycja jest dowodem rozrastania się portalu, który obecnie najwięcej użytkowników mieszka poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Dobrze wiedzieć, że poszerzanie więzi społecznościowych idzie w parze z dbaniem o przyrodę. [FT, Gizmodo UK, zdjęcie:Casper Voogt/Shutterstock]

podobne treści

  • dummy

    Co za różnica gdzie postawią serwerownię? Stany, szwecja – ten sam pobór prądu od serwerowni, może nakłady na chłodzenie mogą być niższe ale to kwestia zaprojektowania odpowiedniej instalacji, ale latem i tak trzeba mocno chłodzić

    Robicie jakąś wodę z mózgu? Przecież ta serwerownia nie będzie w iglo

    pseudomodo