fotonews

Najlepsze zdjęcie przyrody w tym roku

Też sądziliście, że na zdjęciu uwieczniono skały albo rafę koralową? Kto by przypuszczał, że to ławica?

Ciemnie kształty w wodzie to płaszczki, tysiące płaszczek płynących w wodach Oceanu u wybrzeży meksykańskiego stanu Baja California Sur. Autor zdjęcia, Niemiec Florian Schulz, zdobył za to niesamowite ujęcie pierwszą nagrodę w konkursie na Najlepsze Zdjęcie Przyrody, organizowanym przez brytyjski Chartered Institution of Water and Environmental Management. O randze wydarzenia świadczy fakt, że w tym roku w konkursie wzięło udział 4,5 tysiąca uczestników z 97 krajów. Wystawę prac zwycięzców można podziwiać w londyńskiej Air Gallery od 25 do 30 października.

Schultz opisuje, jak udało się zrobić to ujęcie:

Podczas wyprawy helikopterem zobaczyłem coś, czego nie widziałem nigdy wcześniej. Nawet mój pilot, który lata nad tym obszarem od 20 lat, był zdumiony. Dopiero gdy zbliżyliśmy się do ławicy dostrzegliśmy, że ciemny kształt na wodzie to olbrzymie skupisko płaszczek. Ławica miała podobną długość i szerokość, płynęła zgodnie w jednym kierunku. Pytałem potem ludzi, jak to było możliwe, ale nikt nie potrafił mi tego wyjaśnić. Teraz jeszcze bardziej widzę, że zrozumieliśmy dotychczas zaledwie ułamek cudów oceanów.

[Kat Hannaford/giz, Epoty, The Telegraph, Daily Mail]

podobne treści

  • krzychos7

    Zdjęcie fajne ale właśnie samo zjawisko bardziej zaskakujące, nigdy nie słyszałem by płaszczki choćby w małych grupach pływały a co dopiero w takich ławicach.

  • Taki jeden

    może uciekają przed ropą :D