aplikacjeWiadomość głównawtf

Najdziwniejsze języki programowania

Niektóre z nich są tak dziwne, że aż ciężko w to uwierzyć. Znaczy można, ale po co? Oznaczałoby to bowiem, że naprawdę musimy się ewakuować z tego świata i pozostawić miejsce po nas delfinom.

Lolcode

To język, który pozwoliłby programować tylko słynnym (niesławnym?) lolcatom. Albo ludziom, którzy do gimnazjum nie tyle chodzili, co mają nim przesiąknięte dusze. Zresztą, nie ma się tutaj nad czym specjalnie rozwodzić, wystarczy rzut oka na fragment kodu. Gotowi?

HAI
CAN HAS STDIO?
PLZ OPEN FILE „LOLCATS.TXT”?
AWSUM THX
VISIBLE FILE
O NOES
INVISIBLE „ERROR!”
KTHXBYE

Dziękuję, ludzkość zdecydowanie jest przereklamowana.

reMorse

Tak, celne odgadnięcie. Wykorzystuje się w nim do kodowania alfabet Morse`a. Co nieco utrudnia sprawę, ale z drugiej strony niezwykle zabawnie wygląda.

1. – – – ..- …-.—.;newline
2. – – – .-. – ..-.- …-. —.;!
3. – – – …- . . -.—.;d
4. —-. . . -.—.;l
5. —-. . -…—.;r
6. —-. -…—.;o
7. —-…-.- ..-. —.;W
8. //author didn’t feel like doing this part
9. -…………..;output all characters

Whenever

Język programowania, który przypomina nieco zbuntowanego nastolatka. W zasadzie nieprzydatny do niczego z jednego prostego powodu. Whenever losowo wybiera sobie fragmenty kodu i wykonuje te polecenia, na które akurat ma ochotę.

Shakespeare

Tutaj z kolei mamy do czynienia z wyrafinowaną rozrywką mającą na celu skomplikowanie programistom życia tak mocno, jak tylko jest to w ogóle możliwe. W języku Shakespeare do pisania kodu używa się tekstu sztuk Szekspira i słów w nich zawartych. Matko.

Ook!

Język, który z pewnością spodobałby się Bibliotekarzowi z Pratchettowskiego cyklu o Świecie Dysku. Używa się w nim tylko trzech komend: Ook, Ook! oraz Ook? Które oczywiście można ze sobą łączyć w kombinacje. Takie jak…

Ook. Ook?
Move the Memory Pointer to the next array cell.

Ook. Ook.
Increment the array cell pointed at by the Memory Pointer.

Ook. Ook!
Read a character from STDIN and put its ASCII value into the cell pointed at by the Memory Pointer.

Velato

Język operujący na wejściowych plikach MIDI. Nawet nie pytajcie mnie, jak to działa, bo nie wiem i za nic nie chcę wiedzieć.

Brainfuck

Stworzony przez Urbana Mullera w roku 1993 celem stworzenia najmniej zajmującego kompilatora świata. Udało mu się to dzięki temu, że Brainfuck obsługuje tylko osiem komend. To ”+”, ”-”, ”.”, ”<”, ”>”, ”[” oraz ”]”, Zatem program wyświetlający w Brainfucku słowa ”Hello World” przybiera następującą postać:

++++++++++[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<<-]>++.>+.+++++++..+++.>++.<<+++++++++++++++.>.+++.——.——–.>+.>.

podobne treści