portale społecznościowe

Na niezabezpieczonym serwerze znaleziono dane 500 milionów użytkowników Facebooka

Od jakiegoś już czasu Facebook znajduje się na cenzurowanym jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych użytkowników. Jak sobie z tym radzi to zupełnie inna historia, ale trzeba uczciwie przyznać, że to nie serwis społecznościowy odpowiedzialny jest za wszystkie wycieki danych. Czasem gigantyczną niefrasobliwością wykazują się partnerzy Facebooka.

Tak było w przypadku znaleziska zawierającego dane dotyczące ponad 500 milionów użytkowników Facebooka, o którym informuje zajmująca się bezpieczeństwem firma UpGuard. Jej pracownicy znaleźli na ogólnodostępnych serwerach Amazonu dane obejmujące między innymi nazwy konta i komentarze i reakcje użytkowników, które przechowywane były bez jakichkolwiek zabezpieczeń.

Jak informuje UpGuard, za pozostawienie ich w tym miejscu odpowiada meksykański koncern Cultura Colectiva, który nie uznał za stosowne w jakikolwiek sposób zabezpieczyć zebranych przez siebie danych.

W tym wypadku zbierane dane nie należały do wrażliwych, ale nie można tego powiedzieć o drugiej sytuacji, o której informuje UpGuard – na innym publicznie dostępnym serwerze jej pracownicy znaleźli niezabezpieczoną bazę zawierającą osobiste dane, takie jak listy przyjaciół czy zdjęcia, użytkowników aplikacji przygotowanych przez firmę At the Pool. W tym wypadku dotyczyło to „jedynie” około 22 tysięcy osób.

Firma poinformowała Facebooka o swoich znaleziskach, który sprawdza teraz, czy na pewno te ogólnodostępne dane nie posłużyły do niecnych celów. Na razie wygląda na to, że na szczęście nie, śledztwo nadal trwa.

Zdjęcie: Flickr/Scott Beale

podobne treści