news

Na co trzeba uważać przy wymienianiu dysków w komputerach z Windowsem XP

Stara dobraWinda XP jest cały czas najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Jednak każdy, kto chce wymienić stary dysk twardy w swoim komputerze, powinien być ostrożny, a nawet zastanowić się poważnie nad tym, czy rzeczywiście chce dokonać takiej wymiany.

Skąd ten pomysł? BBC oraz Ars Technica, które przesiadły się na nowe dyski twarde, miały pewne problemy z ich kompatybilnością ze starym systemem – Windowsem XP.

Problem tkwi w sektorach dysków twardych – ich najmniejszych częściach. Każdy z nich ma po 512 bajtów, jak i również część „zmarnowanej przestrzeni”, na której nie można nic zapisać. Nowe – czterotysięczne sektory – mają proporcjonalnie mniej tego miejsca, co właśnie jest źródłem wspominanych kłopotów.

Korzystanie na nich z Windowsa XP mogłoby znacznie spowolnić czas zapisu danych. Bardziej zaawansowane dyski twarde będą mogły zmylić system tak, aby ten dalej myślał, że pracuje na 512-bajtowych sektorach. Jeśli masz peceta chodzącego na XP i chciałbyś zmienić dysk twardy na nowy, to powinieneś przeczytać artykuł zamieszczony na Ars Technica. Naprawdę warto.

Innym wyjściem jest nabycie nowego laptopa z Windowsem Vistą (źle) lub 7 (lepiej), OS X Tiger, Leopardem (również w wersji Snow) lub Linuxem. Wtedy kłopot się nie pojawi. [BBC, Ars Technica]

Zdjęcie dzięki: Barjack

podobne treści