wynalazki

MX3D: Robot, który drukuje metal

Drukarki 3D to nie tylko skrzynki wyposażone w różnego rodzaju dysze – w te same dysze można wyposażyć ramię robota przemysłowego. Holenderskie Joris Laarman Studio postanowiło jednak pójść jeszcze o krok dalej i zbudować robota, który nie dość, że drukuje w ten sposób, to jeszcze drukuje w metalu.

Umieszczenie dyszy drukarki 3D na ramieniu robota ma wiele zalet. Przede wszystkim przestaje istnieć problem przestrzeni roboczej, w jakiej pracować muszą dysze – dzięki temu, że umieszczone są one na ramieniu robota, urządzenie może drukować w jakimkolwiek miejscu, które znajduje się w jego zasięgu. A w razie konieczności można przesunąć całą konstrukcję i powtarzać do uzyskania zadowalających rezultatów. Właśnie taką drukarkę stworzyło w ubiegłym roku holenderskie Joris Laarman Studio. Model MX3D-RESIN, jak sama nazwa wskazuje, drukował jednak jedynie w żywicy, tegoroczna odsłona ich urządzenia, MX3D-METAL, może drukować w metalu.

I to od razu w kilku różnych metalicznych materiałach. Twórcy chwalą się, że ich urządzenie radzi sobie ze stalą, stalą nierdzewną, aluminium, brązem i miedzią. Wszystko to bez potrzeby stosowania rusztowań, które podtrzymywałyby konstrukcję.

Opracowana przez nich technologia „antygrawitacyjnego wytwarzania warstwowego” (oczywiście nie ma ona nic wspólnego z „antygrawitacją”, ale patrząc na to jak wygląda ona w praktyce, trudno się dziwić, że Holendrzy wymyślili taką nazwę), polega po prostu na sukcesywnym dodawaniu kolejnych warstw metalu. Ponieważ w trakcie tego procesu ramię robota może obracać się we wszystkich płaszczyznach, efekty usprawiedliwiają taką nazwę.

podobne treści