krótka piłkanewssmartfony

Moduł NFC iPhone’a 6 dedykowany wyłącznie platformie ApplePay

Zła wiadomość dla garści osób, które z niecierpliwością wyczekiwały debiutu technologii Near Field Communication na pokładzie flagowego smartfona Apple. Jak informuje portal Cult of Mac – gigant z Cupertino zamierza tymczasowo ograniczyć funkcjonalność modułu NFC obecnego w wyposażeniu iPhone’a 6, tak aby ten mógł działać wyłącznie w ścisłej współpracy z platformą ApplePay

Zgodnie z treścią maila przesłanego dziś do redakcji serwisu przez któregoś z przedstawicieli firmy, plan Apple zakłada, by przynajmniej przez pierwszy rok nowy chip był wykorzystywany tylko jako fizyczny trzon świeżo zaprezentowanego serwisu płatności mobilnych. Według relacji portalu, materiały promujące iPhone’a 6 nie będą zawierać wzmianek o obecności tej technologii na pokładzie gadżetu, koncentrując się wyłącznie na rozmaitych metodach reklamowania platformy ApplePay, przy jednoczesnym ignorowaniu niuansów technicznych związanych z jej działaniem.

Mimo, że takie, a nie inne posunięcie giganta może pozornie wydawać nam się odrobinę dziwne, tak naprawdę trudno uznać je za jakkolwiek zaskakujące wziąwszy pod uwagę przeszłość urządzeń z jego stajni. Gwoli przypomnienia, bardzo podobnie wyglądała droga wprowadzonej rok temu technologii skanowania linii papilarnych Touch ID, która w początkach swego istnienia mogła współpracować tylko z aplikacjami stanowiącymi część ekosystemu Apple (działania wewnątrz iOS + iTunes). Sytuacja ta uległa zmianie dopiero po premierze nowego iOS 8, który umożliwił korzystanie z dobrodziejstw modułu także usługom innych twórców.

Wydaje się, że nie będzie przesadą założenie, iż tak samo będzie wyglądać proces powolnego oswajania się Apple z iPhone’owym chipem Near Field Communication. Cóż, przekonamy się za rok.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści