naukanews

Misja przechwycenia asteroidy padła ofiarą cięć budżetowych w NASA

Wygląda na to, że pomysł przyholowania asteroidy na orbitę wokół Księżyca pozostanie jednak tylko w planach. I to odległych. Program Asteroid Redirect Mission właśnie padł ofiarą cięć budżetowych w NASA.

Biały Dom przedstawił niedawno swoją propozycję budżetu na przyszły rok. Amerykańska agencja kosmiczna ma w jego ramach otrzymać co prawda 19,1 miliarda dolarów, ale jest to jednak zmniejszenie środków o 0,8 procent w stosunku do budżetu na rok obecny. W związku z tym administracja Donalda Trumpa musiała zaproponować jakieś oszczędności.

I znalazła je, między innymi dzięki anulowaniu programu Asteroid Redirect Mission, który zakładał przyholowanie niewielkiej asteroidy na orbitę Księżyca, by tam astronauci mogli pobrać z niej próbki. Asteroid Redirect Mission miało być realizowane w ramach szerszych przygotowań do załogowej wyprawy na Marsa.

Obcięcie finansowania tego aspektu projektu nie znaczy jednak, że amerykańska administracja chce zrezygnować z ambitnych planów, które mają być zrealizowane przez NASA. W propozycji przyszłorocznego budżetu znalazło się 3,7 miliarda dolarów na dalszy rozwój kapsuły Orion oraz Space Launch System.

Prezydencki projekt budżetu musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Kongres USA.

Ilustracja: NASA

podobne treści