naukanewsWiadomości promowane

Misja Dragonfly poleci na Tytana

W ramach programu New Frontiers, NASA wysłała już między innymi sondę New Horizons by przemknęła obok Plutona czy sondę Juno, która badać będzie Jowisza jeszcze przez dwa lata. Teraz rozstrzygnięto konkurs na kolejną misję w ramach tego programu. Zwyciężył w niej lądownik Dragonfly, który zbada Tytana.

Największy księżyc Saturna jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada własną atmosferę. Sprawia to, że jego badanie wymaga nietypowego podejścia ale też daje nietypowe, jak na księżyc, możliwości. Dlatego podczas kolejnej misji w ramach programu New Frontiers, NASA wyśle drona na Tytana.

Oczywiście nie będzie to taki dron, jaki można kupić w praktycznie każdym sklepie z elektroniką. Będzie to specjalny lądownik zasilany generatorami radioizotopowymi, który jednak wyposażony będzie w osiem wirników. Dzięki temu Dragonfly, bo tak nazywać się będzie lądownik, będzie mógł latać w atmosferze Tytana i (według planu przynajmniej), w ciągu dwóch lat pracy na księżycu powinien przemierzyć około 175 kilometrów. Dla porównania, jest to dystans prawie dwukrotnie większy, niż dystans przemierzony do tej pory przez wszystkie marsjańskie łaziki.

W trakcie swojej misji lądownik zbada między innymi powierzchnię krateru Selk, w którym w przeszłości mogła znajdować się woda w stanie ciekłym i przyjrzy się też z bliska związkom organicznym, które występują na powierzchni Tytana.

Księżyc Saturna z pewnością skrywa wiele tajemnic a ich poznanie może przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów, jakie doprowadziły do tego, że Ziemska atmosfera wygląda dziś tak jak wygląda. Wszystko dzięki temu, że naukowcy uważają, że Tytan pod tym względem przypomina właśnie Ziemię w początkach jej istnienia. Jak twierdzi NASA, skład atmosfery księżyca i procesy zachodzące na jego powierzchni stworzyły mieszankę związków organicznych, energii i wody podobną do tej, która mogła zapoczątkować życie na naszej planecie.

NASA planuje, że misja Dragonfly wystartuje w roku 2026 roku i dotrze na powierzchnię Tytana w 2034 roku.

Ilustracja: NASA

podobne treści