wynalazki

Miniaturowy robot szybki jak błyskawica

Przeciętnemu Kowalskiemu roboty raczej nie kojarzą się z szybkością. Nie zawsze jednak muszą się one poruszać powoli i ociężale  – zaprezentowany podczas IEEE International Conference on Robotics maleńki robot może w ciągu sekundy przebyć dystans prawie 2 metrów by chwilę później zatrzymać się i obrócić w miejscu.

Opracowany przez badaczy z Johns Hopkins University robot ma jedynie 6,5 centymetra długości, 5,5 centymetra szerokości i centymetr wysokości. Pomimo skromnych rozmiarów porusza się z ogromną prędkością. Wszystko dzięki czterem elektrycznym silniczkom napędzającym specyficzne koła małego robota. Każdy z nich obraca się bowiem 40 tysięcy razy na minutę. Robot mógłby teoretycznie poruszać się szybciej, ale z powodu specyficznej konstrukcji kół, które pozwalają mu pokonywać drobne przeszkody, nie każdy obrót „koła” popycha robota do przodu. W rzeczywistości dzieje się tak w mniej niż połowie przypadków.

Badacze mają nadzieję, że jeśli wyposażą swojego robota w trochę większe „koła” będzie on w stanie poruszać się jeszcze szybciej nadal zachowując swoją zdolność do pokonywania przeszkód.

Po co budować taką maszynę? Przede wszystkim dlatego, że można. Badacze nie wymyślili dla niego jeszcze żadnego praktycznego zastosowania. Tak naprawdę to nie wymyślili dla niego jeszcze nawet nazwy. Co nie zmienia faktu, że widok jest niesamowity.

podobne treści