news

Mikroskopijny czujnik do ludzkiego oka zasilany światłem słonecznym

Maleństwo powstaje, by pomóc chorym na jaskrę, ale zainteresuje się nim niejedna organizacja zwiadowcza. Urządzenie o wielkości milimetra
sześciennego raz na 15 minut dokonuje pomiaru ciśnienia w oku, a raz na dobę wysyła dane lekarzowi, korzystając z częstotliwości 400 i 900 MHz. Nad czujnikiem pracują naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

Technologia jest w powijakach, a prototyp nie był jeszcze testowany na ludziach (bynajmniej nie ma go na zdjęciu powyżej), ale zapowiada się ciekawie. Akumulator ma moc 40 mikrowatów, jednak antenka nie potrzebuje wiele czasu, by przesłać 1,5 KB danych zgromadzonych w pamięci RAM. Pomiar ciśnienia w oku jest bardzo istotny dla dalszego leczenia cierpiących na jaskrę.

Akumulator starcza na 28 dni. Na szczęście urządzenie ładuje się też w świetle dziennym. Wystarczy półtorej godziny na słońcu lub jeden dzień w oświetlonym pomieszczeniu do pełnego naładowania baterii.

Ledwo dostrzegalne urządzenie w oku działa na wyobraźnię. Co będzie następne? Miniaturowe aparaty fotograficzne w oku? [ISSCC, IEEE Spectrum, zdjęcie: AKVA/Shutterstock]

podobne treści