internetnews

Microsoft SQL Server trafi na Linuxa

Właśnie stała się rzecz niebywała – Microsoft zapowiedział, że jego system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server, zostanie wydany również na Linuxa.

Nieoczekiwana deklaracja padła przy okazji zapowiedzi tegorocznej wersji SQL Server, która ma wprowadzić między innymi mechanizmy szyfrowania pozwalające na przeprowadzanie operacji na bazach danych bez konieczności odszyfrowywania ich w pamięci czy zwiększyć wydajność. Ale to właśnie zapowiedź wydania SQL Server, flagowego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych wywołała największą sensację.

Według wiceprezesa Microsoftu, Scotta Guthrie, wydanie linuxowej wersji ma pozwolić na przekształcenie SQL Server w spójną, niezależną od systemu, platformę baz danych i pozwolić na łatwe łączenie lokalnych baz z tymi działającymi w chmurze i ujednolicić sposób, w jaki udostępniane są one aplikacjom. Wsparcie dla Linuxa jest kolejnym krokiem, jaki podjął Microsoft, w kierunku dostawcę wieloplatformowych rozwiązań.

Pierwsze pełne wydanie SQL Server for Linux ma pojawić się już w połowie przyszłego roku, ale już dziś wybrani partnerzy będą mogli testować podstawowe elementy funkcjonalne SQL Server dla Linuxa.

Zdjęcie: Microsoft

podobne treści