biznesmobilenews

Microsoft sprzedaje dział telefonów za 350 milionów dolarów

Microsoft poinformował dziś, że sprzedaje dział telefonów, który zakupił razem z działem sprzętowymi Nokii. Nabywcami zostaną FIH Mobile Ltd oraz HMD Global Oy.

Redmond najwyraźniej doszło do wniosku, że zwykłe telefony to jednak nie jest to, czym firma chce się na dłuższą metę zajmować. Jak poinformowała dziś firma, oddział, który tym się zajmował, zostanie przejęty przez firmy FIH Mobile Ltd. oraz HMD Global Oy za 350 milionów dolarów. Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie tego roku.

Pierwsza z tych firm, to spółka córka Foxconnu. W ramach transakcji przejmie ona też zajmujący się produkcją telefonów Microsoft Mobile Vietnam, wraz z 4,5 tysiącami pracowników. W ramach transakcji Microsoft pozbędzie się nie tylko całej infrastruktury związanej z produkcją telefonów, ale też między innymi wszystkich marek czy praw do oprogramowania. W skrócie – Redmond kończy swoją przygodę z telefonami.

Nie zamierza jednak kończyć ze smartphone’ami. Sprzedaż działu telefonów nie wpłynie na przyszłość Windowsa 10 Mobile czy linii Lumia. Te produkty nadal będą wspierane, tak samo jak wspierani będą partnerzy OEM produkujący urządzenia mobilne działające pod kontrolą systemu Microsoftu.

Co ciekawe, sprzedaż działu telefonów przez Microsoft oznacza też, że w pewnym sensie fińskie urządzenia wrócą na rynek konsumencki. HMD Global Oy, fundusz zarejestrowany w Finlandii i kierowany przez osoby związane w przeszłości właśnie z Nokią, powstał właśnie po to, by wprowadzić na rynek „nową generację telefonów i tabletów sygnowanych logiem Nokia”. Firma już zabezpieczyła sobie prawa korzystania z tej marki w przypadku urządzeń mobilnych, a w ciągu najbliższych trzech lat planuje zainwestować 500 milionów dolarów w jej rozwój. Zobaczymy, czy plan ten się powiedzie.

Zdjęcie: Flickr/PeterWood

podobne treści