biznesnewssmartfony

Microsoft rezygnuje z linii Asha, Series 40 i Nokia X

Zapowiedziane cięcia w zatrudnieniu to nie jedyne zmiany, jakie czekają w przyszłości Microsoft. Redmond postanowiło także zrezygnować z tradycyjnych telefonów, czyli segmentu, w którym Nokia od lat radziła sobie bardzo dobrze.

Według wewnętrznego memorandum rozesłanego do pracowników Microsoftu przez Jo Harlow, szefową działu telefonów w Microsoft devices, firma zamierza skupić się na rozwoju platformy Windows Phone. W związku z tym linie Asha, Series 40 oraz Nokia X zostaną w najbliższej przyszłości postawione w „stan konserwacji”, co oznacza, że nie pojawią się już żadne nowe urządzenia z tej serii, a możliwości obecnych nie będą rozwijane. Po 18 miesiącach wsparcie dla dzisiejszych urządzeń z tych serii zostanie zakończone.

W tym czasie Microsoft będzie starał się zachęcić obecnych użytkowników najtańszych telefonów Nokii do przesiadki na Windows Phone:

„Podczas gdy udany hardware był celem Nokii, naszym celem będzie zachwycenie klientów usługami i aplikacjami dostępnymi na platformie Microsoftu za pośrednictwem świetnego sprzętu,” stwierdziła Harlow.

Kiedy Microsoft przejmował Nokię, firma zapowiedziała, że nie planuje rezygnować z działających pod kontrolą Androida smartphne’ów Nokia X, które mogą przysłużyć się do poszerzania bazy klientów korzystających z usług giganta z Redmond. Dziś już wiemy, że smartphone’y Microsoftu z Androidem nie będą kontynuowane. Microsoft odcina się też od tzw. „feature phones”, w segmencie których Finowie od lat radzili sobie bardzo dobrze. Dość powiedzieć, że jeszcze w ubiegłym roku Nokii udało się zwiększyć sprzedaż najtańszych modeli przy jednoczesnym zwiększeniu marginesu zysków. Czy pozbycie się „feature phones” opłaci się w dłuższej perspektywie  Microsoftowi? Przekonamy się o tym najwcześniej za dwa lata.

podobne treści