newssmartfonysprzęt

Microsoft pozywa Samsunga za naruszenie umowy licencyjnej

Gigant z Redmond złożył w nowojorskim sądzie pozew przeciwko koreańskiej firmie, w którym zarzucił jej celowe zaprzestania uiszczania opłat za licencje na patenty wykorzystywane w jej smartfonach i tabletach z Androidem.

Tego rodzaju posunięcie Samsunga stanowi podobno ewidentne naruszenie umowy o wymianie licencji podpisanej przez obydwu kolosów już w 2011 roku. Zgodnie z jej treścią, Samsung otrzymał pozwolenie na korzystanie z rozwiązań stanowiących własność intelektualną Microsoftu, pod warunkiem regularnego przelewania na konto MS ustalonych płatności naliczanych od każdego sprzedanego urządzenia z OS-en Google na pokładzie.

Tak całą sprawę skomentował jeden z wiceprezesów oraz zastępca głównego radcy prawnego Microsoftu, David Howard:

Po wielu miesiącach starań mających na celu rozwiązanie tego sporu, przedstawiciele Samsunga wyjaśnili w serii listów i dyskusji, że nasze firmy dzielą bardzo fundamentalne różnice w rozumieniu treści podpisanego kontraktu.

Według Howarda, Samsung uważa, że porozumienie licencyjne zawarte trzy lata temu między obydwiema firmami wygasło w momencie oficjalnego ujawnienia przez Microsoft planów dotyczących przejęcia Nokii. Co oczywiste, gigant z Redmond uznaje tę argumentację za bzdurną, twierdząc że obie te sprawy nie mają ze sobą żadnego związku, a celowe zaprzestanie uiszczania opłat stanowi klarowne naruszenie ustaleń wciąż obowiązującej umowy.

Zgodnie z oświadczeniem przedstawiciela Microsoftu, rzeczywistym powodem takiego, a nie innego postępowania Samsunga jest fakt, że koreański gigant zamierza doprowadzić do zmian w treści porozumienia licencyjnego, według którego jest on zobligowany do wypłacania konkretnych kwot za każde sprzedane urządzenie z Androidem korzystające z patentów MS. Motywacja Samsunga jest tutaj aż nader oczywista – ilość sprzedanych egzemplarzy tych gadżetów wzrosła aż czterokrotnie od momentu zawarcia umowy w 2011 roku.

Jak można by się tego spodziewać, Microsoft nie zamierza popuścić Koreańczykom i w odpowiedzi wytoczył przeciwko nim pozew, który może skutkować wydaniem trudnego do ominięcia zakazu sprzedawania urządzeń na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na razie wciąż czekamy na publikację oficjalnego stanowiska Samsunga w tej sprawie.

Źródło: Android Central

podobne treści