videoWiadomości promowanewynalazki

Microsoft pokazał tłumaczenie z angielskiego na mandaryński. W czasie rzeczywistym

Wbrew pozorom tłumaczenie maszynowe ma już bardzo długą historię. Ale pierwsi matematycy i filologowie, którzy jeszcze za czasów Drugiej Wojny Światowej pracowali nad swoimi algorytmami byliby zaskoczeni tym co wczoraj pokazał Microsoft.

Na powyższym nagraniu Rick Rashid, szef działu badań Microsoftu, prezentuje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie automatycznego tłumaczenia jaki udało się osiągnąć w laboratoriach Redmond. Co w nim przełomowego? Otóż Microsoftowi udało się wykorzystać sieć neuronową do wykonania automatycznego tłumaczenia z angielskiego na chiński (nie jest to co prawda dokładne określenie, ale Microsoft nie pochwalił się czy jest to kantoński, mandaryński czy inny język używany w ChRL a mi trudno oceniać. Podobno jest to mandaryński). Wszystko to (prawie) w czasie rzeczywistym, podane głosem pierwotnego mówcy.

Jak tego dokonano? Rick Rashid tłumaczy, że można było to osiągnąć dzięki opracowaniu technologii Deep Neural Network, dzięki której udało się znacząco ograniczyć liczbę błędów w automatycznej transkrypcji mowy na tekst, który jest następnie tłumaczony:

„Udało się nam zmniejszyć o 30% liczbę błędów w porównaniu do poprzednich metod. Oznacza to, że zamiast jednego błędu na pięć przypadków nasz współczynnik błędów wynosi jedno słowo na siedem, osiem.”

Warto zobaczyć całe nagranie.

[The Next Web]

podobne treści