biznes

Microsoft: Mamy 6000 wakatów, zapłacimy 10 tysięcy od wizy

Microsoft, tak jak i inne amerykańskie firmy IT, ma problem. Problemem jest dotkliwy brak wykwalifikowanych pracowników na amerykańskim rynku pracy. Żeby rozwiązać ten problem Microsoft byłby w stanie nawet zapłacić rządowi federalnemu po 10 tysięcy dolarów za każdą dodatkową wizę dla pracowników z doświadczeniem w IT i nawet 15 tysięcy za przyznanie im dodatkowych zielonych kart.

Jest to na razie luźna propozycja rzucona przez Brada Smitha, głównego radcę prawnego Microsoftu:

„Tworzymy miejsca pracy, które pozostają puste. Mamy braki kadrowe (…) i nie tylko my.”

Aktualnie wydaje się rocznie 65 tysięcy wiz H-1B, uprawniających do pracy i dodatkowo 20 tysięcy rocznie wiz dla zagranicznych studentów, którzy kończą studia w Stanach. Microsoft chciałby by o 20 tysięcy podniesiono limit wiz H-1B oraz liczbę wydawanych zielonych kart dla pracowników IT.

„Wierzymy, że to podejście przyniosłoby dodatkowe 500 milionów dolarów rocznie – lub 5 miliardów dolarów w ciągu dekady – które rząd federalny mógłby wykorzystać [na inwestycje w edukację.]”

Pomysł Microsoftu może liczyć na poparcie innych firm IT. Już w zeszłym roku CEO Cisco John Chambers sugerował, że każdy zagraniczny absolwent amerykańskiej uczelni technicznej powinien wraz z dyplomem otrzymać zieloną kartę. Postulaty liberalizacji prawa imigracyjnego popierane są także przez szefa GE Jeffa Immelta a nawet burmistrza Nowego Yorku.

Niestety dla amerykańskiej branży IT nie zanosi się na to, by zmiany zostały wprowadzone. W końcu mamy kryzys, a imigranci przecież „kradną pracę”.

[The Register]

podobne treści