biznesgadżety

Microsoft dostawcą gogli AR dla amerykańskiego wojska

Wojna od zawsze byłą jednym z największych kół zamachowych postępu technologicznego, nie dziwi więc, że wojskowi sięgają chętnie po najnowsze rozwiązania. Zwłaszcza, jeśli ich kieszenie są tak głębokie, jak kieszenie amerykańskiego Departamentu Obrony, który właśnie zamówił 100 tysięcy sztuk gogli HoloLens.

Opiewający na prawie pół miliarda dolarów przetarg, który został wygrany przez Redmond, dotyczył dostarczenia amerykańskiemu wojsku gogli rozszerzonej rzeczywistości. W planach Pentagonu mają one pełnić ważną rolę w procesie szkolenia żołnierzy, którzy będą dzięki nim mogli zobaczyć symulowany ogień z prawdziwej broni czy uczyć się obsługi wyrzutni rakiet w pełni symulowanym środowisku. Możliwości w tym zakresie są ogromne.

Pentagon stawiał jednak warunki. Gogle muszą być kompatybilne z hełmami, jakie noszą amerykańscy żołnierze, nie mogą ważyć więcej niż 670 gramów i muszą oferować pole widzenia od 55 do 110 stopni.

Gogle HoloLens pokonały w przetargu między innymi ofertę Magic Leap i teraz Microsoft będzie musiał dostarczyć ponad 100 tysięcy sztuk tego urządzenia w ramach wartego ponad 480 milionów dolarów kontraktu. Będzie to specjalna, wojskowa wersja gogli, którą trzeba będzie trochę przerobić, by spełniała warunki postawione przez Pentagon, zwłaszcza w zakresie współpracy z hełmem.

„Technologia rozszerzonej rzeczywistości dostarczy żołnierzom lepszych informacji, by mogli podejmować lepsze decyzje na polu bitwy. To nowy obszar naszej długoterminowej i opartej na zaufaniu współpracy z Departamentem Obrony,” stwierdził rzecznik Microsoftu.

Zdjęcie: Microsoft

podobne treści