wynalazki

Microsoft chce zasilać swoje serwerownie ogniwami paliwowymi

Duże serwerownie są jednymi z największych konsumentów energii elektrycznej na świecie, Microsoft planuje jednak sprawić, by stały się one trochę bardziej ekologiczne. Dzięki umieszczeniu w nich ogniw paliwowych.

Redmond ogłosiło w minionym tygodniu, że w swoich serwerowniach zamierza przetestować system, w którym ogniwa paliwowe zostaną wbudowane bezpośrednio w szafy serwerowe. Według Microsoftu, takie umieszczenie metanowych ogniw paliwowych może wyeliminować skomplikowane systemy dystrybucji energii elektrycznej a nawet, w pewnym stopniu, uniezależnić serwerownie od zewnętrznego zasilania.

Celem eksperymentu będzie oczywiście opracowanie bardziej energooszczędnych systemów zasilania, a to z kolei przełoży się na niższe rachunki za prąd. Innowacyjny system zostanie zainstalowany w powstającej właśnie serwerowni Microsoftu w Cheyenne w stanie Wyoming:

„Największą różnicą pomiędzy obecnie stosowanymi rozwiązaniami a tym pomysłem, jest koncepcja umieszczenia źródła energii w samej serwerowni. Duże ilości energii są tracone w procesie dostarczania jej do współczesnych centrów obliczeniowych. Udowadniamy, że dzięki integracji małych generatorów ze sprzętem IT można w znaczący sposób uprościć system poprzez eliminację procesu dystrybucji energii w sieci oraz w samej serwerowni,” twierdzi Sean James z Microsoftu.

Pomysł jest na razie we wstępnej fazie projektowania, ale już wydaje się być bardzo obiecujący. Oczywiście, zanim coś takiego stanie się standardem, inżynierowie będą musieli rozwiązać wiele problemów technicznych. Ale jeśli się uda, serwerownie staną się dużo bardziej niezależne od zdarzeń zewnętrznych i jednocześnie bardziej ekologiczne.

Zdjęcie: Flickr/Tom Raftery

podobne treści