news

Microsoft chce rozgrzać twój dom serwerami

Lato nas nie rozpieszcza, a Microsoft myśli już o zimie. Najnowsze badania Microsoftu sugerują, aby umieścić serwery w budynkach mieszkalnych i korzystać z ciepła przez nie generowanego w celach grzewczych.

Microsoft zauważył wzrost zapotrzebowania na serwery, zwłaszcza na te, które są odpowiedzialne za przetwarzanie danych chmurze (przecież iOS 5 z iCloud nadchodzi). Koncern z Redmond proponuje, aby umieszczać serwery w domach i korzystać z gorącego powietrza (40 – 50 stopni) do ogrzewania bezpośrednio mieszkań lub wody. Przecież serwery to nic innego jak puszka przetwarzająca prąd na ciepło!

Ogólnie wyjdzie oszczędniej i bardziej ekologicznie skoro i tak ciepło maszyn jest marnotrawione. Jeśli one mogą korzystać z naszej ciepłoty („Matrix”), to czemu my nie możemy zaprząc ich do pracy? [Microsoft Research, DVICE]

podobne treści

 • tomekw1992

  Dobre. A nawet genialne :) I praktycznie mogłoby być za darmo: My trzymamy im serverek albo dwa, oni nam dom ogrzewają (albo chociaż pokój) a nie muszą się martwić ani o miejsce ani o odprowadzenie ciepła. W dodatku ekologiczniej bo ciepło sie nie ulatnia do atmosfery, przynajmniej nie przed ogrzaniem naszego domku :) Biorę trzy! ;)

 • Tom

  a w lecie je wyłączą, bo skoro ludzie są na wakacjach to po co im chmura :D

 • echo

  @tomekw1992

  A zapłacisz rachunki za prąd i połączenie sieciowe? Nie widzę nigdzie zdania „eksploatacja sponsorowana przez Microsoft”. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi; po co MS ma płacić za ich utrzymanie jak mogą to robić zwykli `śmiertelnicy`, którym wystarczy argument „bo grzeje – chujowo ale zawsze”. Tak czy inaczej ja się na to nie piszę. Mogą pocałować mnie w dupę ;]

 • tomekw1992

  No, nie odbiegajmy od rzeczywistości ;) Na pewno musieli by pokryć koszty utrzymania, inaczej było by to nieopłacalne. Z drugiej strony… nie wszędzie jest dostęp do światłowodów… Po przemysleniu – dobry pomysł, ale za drogi.

 • bestmatrix

  ja po proszę 8 serwerów i do tego wielką dolewkę pepsi z gratisowymi frytkami :D