news

Metamorfoza Szanghaju

Trudno uwierzyć, że wystarczyło 20 lat, by zaszły takie zmiany. Jeszcze w
1990 roku Szanghaj wyglądał jak oaza zieleni. Dziś przypomina
Manhattan.

Położenie przy ujściu rzeki Jangcy sprawiło, że Szanghaj zawsze odgrywał ważną rolę w gospodarce, szczególnie w handlu. Jednak dopiero wskutek reform rządu Denga Xiaopinga w mieście zapanował prawdziwy boom deweloperski. Dziś to największy port przeładunkowy na świecie i metropolia, której panoramę można podziwiać na dolnym zdjęciu.

Większości z nas jeszcze tam nie było, ale większość naszych tiszertów zwiedziła to miejsce. Ciasno zapakowana. [Jesus Diaz/giz, All That’s Interesting, Twitter]

podobne treści

  • Anonim

    I starczyło im na to tylko 20 lat? Ze zdjęć wynika, że praktycznie nie ma budynku z lat 90, który ostałby się w stanie aktualnym (oprócz tego w lewym dolnym rogu), nie mówiąc o tym co dobudowano. Tusk będzie musiał podkrecić cuda.

  • groovemanager

    jest wieza z zegarem oraz ten z zielonym dachem na lewo. nie szukalem wiecej.

  • Rafał Tomański

    ten blyskawiczny rozwoj mial miejsce rzeczywiscie w ciagu ostatnich 20 lat. byl to efekt reform Denga w mysl zasady „jeden kraj, dwa systemy” przelozonej z HK na Szanghaj. najbardziej rozwinel sie Pudong, czyli dzielnica ze wszystkimi tymi kosmicznymi wiezowcami, ktore widac na zdjeciu. wieza z zegarem lezy po starej czesci rzeki, na wybrzezu zwanym Bundem – pozostalosci po czasach kolonialnych.