samochody

Mercedes chwali się elektryczną ciężarówką

Nie tylko Elon Musk zainteresowany jest budową elektrycznych ciężarówek, w tym samym kierunku zmierza też koncern Daimler, właściciel Mercedesa. W odróżnieniu jednak od Tesli, Daimler już teraz może pochwalić się prototypem takiego pojazdu.

Nazwany on został Mercedes-Benz Urban eTruck i jest pierwszym ciągnikiem siodłowym napędzanym całkowicie elektrycznie. Projekt został oparty o szkielet istniejącego TIR-a Mercedesa, którego układ napędowy został całkowicie zmieniony.

Ciężarówka napędzana jest dwoma silnikami elektrycznymi, które zamontowane zostały przy obu kołach jednej z tylnych osi pojazdu. Ich maksymalna wydajność to 225 kW, zaś moment obrotowy sięga 1000 Nm. Za ich zasilanie odpowiedzialne są trzy akumulatory litowo-jonowe, który ma pozwolić na przejechanie na jednym ładowaniu około 200 kilometrów.

Ciekawostką jest to, że akumulator ten jest modułowy, więc można do niego dodać kolejne moduły, które zwiększą zasięg ciężarówki. Akumulator Urban eTruck ładowany jest złącze Combined Charging System (CCS) Type 2, które przy mocy 100 kW pozwala naładować standardowy akumulator w ciągu mniej niż trzech godzin.

Na razie Urban eTruck jest tylko prototypem, ale Daimler chciałby rozpocząć seryjną produkcję elektrycznych ciężarówek na początku kolejnej dekady.

podobne treści