newswynalazki

Mastercard testuje karty z czytnikiem linii papilarnych

Zabezpieczenia biometryczne trafiają do coraz szerszej gamy produktów. Nie jest już niczym nadzwyczajnym, gdy pojawiają się w smartphone’ach, Mastercard uważa też, że powinny trafić na karty płatnicze.

Firma Mastercard rozpoczęła testy karty płatniczej, która wyposażona jest w skaner linii papilarnych, umieszczony w prawym górnym rogu karty. Karta nie jest grubsza od zwykłej karty płatniczej, a dzięki czytnikowi pozwala na autoryzację płatności dotykiem, zamiast podawania kodu PIN czy składania podpisu na rachunku.

Jak podaje Mastercard, nowy typ karty współpracuje z wszystkimi czytnikami typu chip-and-PIN, a jej testy prowadzone są obecnie w Republice Południowej Afryki. W kolejnych miesiącach przeprowadzone mają zostać również jej testy w Europie oraz w Azji. Pełne wdrożenie nowego typu karty ma zostać przeprowadzone na całym świecie jeszcze w tym roku.

Pomysł autoryzacji transakcji przy pomocy odcisków palców brzmi interesująco, ale nietrudno zauważyć, że takie zabezpieczenie wcale nie jest idealne. Co prawda konieczność pamiętania kodu PIN jest pewnym utrudnieniem, ale, przynajmniej póki co, kodu tego nie da się skopiować na przykład na podstawie zdjęcia dobrej jakości, czego już niestety nie można powiedzieć o odciskach palców. W sytuacji, gdy kod PIN zostanie jednak poznany przez nieuprawnioną osobę, można go zawsze zmienić. Zmiana odcisków palców nie wchodzi raczej w grę. Za wszystko inne zapłacisz biometryczną kartą Mastercard.

Zdjęcie: Mastercard

podobne treści