nauka

Marsjańskie zaćmienie Słońca

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda zaćmienie Słońca z powierzchni Marsa? Łazik Curiosity ma na to odpowiedź.

W ciągu roku od lądowania na Marsie, łazik Curiosity zdążył zrobić już całkiem sporo zdjęć powierzchni Czerwonej Planety. Jednak 17 sierpnia naukowcy postanowili zrobić małą przerwę w podróży w stronę Mount Sharp, zatrzymać maszynę i wycelować kamery łazika w niebo by uchwycić moment, w którym Phobos, jeden z dwóch księżyców Marsa, przesłaniać będzie tarczę słoneczną.

Ponieważ oba księżyce Marsa, Phobos i Deimos, które najprawdopodobniej były kiedyś asteroidami, są dużo mniejsze od naszego Księżyca i znajdują się dużo bliżej powierzchni planety, zaobserwowane przez Curiosity zaćmienie było tzw. zaćmieniem obrączkowym. Powyższe zdjęcie jest zestawieniem trzech zdjęć tego zjawiska astronomicznego zrobionych przez łazik.

Wykonane przez Curiosity zdjęcia dowodzą, że Phobos przeszedł jakieś trzy kilometry bliżej centrum tarczy słonecznej niż zakładali naukowcy. Dzięki tej obserwacji mają oni nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej na temat orbity tego księżyca.

„Jest to najdokładniejsze zdjęcie marsjańskiego tranzytu (przejścia na tle tarczy słonecznej) jakim dysponujemy. Jest ono szczególnie przydatne, ponieważ było to zaćmienie obrączkowe. Przejście nastąpiło bliżej centrum tarczy słonecznej niż zakładaliśmy, więc dowiedzieliśmy się czegoś nowego,” stwierdził Mark Lemmon z programu Curiosity.

Zdjęcie: NASA

podobne treści