news

Mars One zakończyło pierwszą rundę naboru kolonistów. Do drugiej zakwalifikowało się tysiąc osób

W ramach projektu Mars One około 200 tysięcy osób zgłosiło swoją gotowość do porzucenia bezpiecznego schronienia na Ziemi i wyruszenia na Marsa by założyć tam pierwszą ludzką kolonię. Plan zakłada jednak wysyłanie w świetle reflektorów jedynie kilku czteroosobowych załóg, dlatego przeważającą większość kandydatur trzeba będzie odrzucić. Wyniki pierwszej tury eliminacji zostały ogłoszone dzisiaj.

Mars One ogłosiło dziś, że spośród 200 tysięcy zgłoszeń, do dalszej selekcji wybrano 1058 osób. W ciągu kolejnego roku pula ta będzie systematycznie ograniczana by wyłonić kandydatów, którzy fizycznie i psychicznie nadawać się będą na przyszłych marsjańskich osadników:

„Jesteśmy pod niezmiernym wrażeniem ilości osób, które zgłosiły się do programu i doceniamy wszystkich. Jednak przy 200 tysiącach aplikacji wyzwaniem staje się znalezienie takich osób, o których będziemy przekonani, że mentalnie oraz fizycznie sprostają wymaganiom bycia ambasadorami rasy ludzkiej na Marsie, od tych, którzy traktują misję trochę mniej poważnie. Kilka osób wysłało nam nawet swoje nagie nagrania,” stwierdził założyciel Mars One Bas Lansdorp. Choć Mars One ma być największym reality show w historii, najwyraźniej nie chodzi im o ściąganie widzów w taki sposób.

Szczegóły tego, w jaki sposób przebiegać ma kolejna runda rekrutacji nie są na razie znane, ale wcześniej czy później, przyszli koloniści staną przed kamerami i zostaną poddani próbom, które mają sprawdzić ich „psychiczne i fizyczne możliwości”. Na pewnym etapie, widzowie będą mieli nawet wpływ na wybór przyszłych kolonistów:

„Zakładamy, że wielu z naszych kandydatów zostanie celebrytami w swoich miastach, a w wielu przypadkach, w swoich krajach,” dodaje Lansdorp.

Choć aktualnie zostało już 1058 kandydatur, dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na Czerwonej Planecie, jeszcze nie wszystko stracone. Mars One nie wyklucza, że w przyszłości rozpocznie kolejny szeroki nabór.

podobne treści