aplikacje

Malware, który pobrano z Google Play kilka milionów razy

Android, tak jak praktycznie każda inna platforma, nie jest wolny od malware’u. Na szczęście zazwyczaj nie można spotkać podejrzanych aplikacji w dobrze znanych sklepach. Zazwyczaj, ponieważ odkryta ostatnio rodzina malware’u o nazwie BadNews miała się świetnie w Google Play.

BadNews zostało odkryte przez specjalistów od bezpieczeństwa z Lookout Mobile Security. Malware został zamaskowany jako sieć reklamowa obecna w różnych aplikacjach, która z początku naprawdę wyświetlała reklamy. Dlatego wszystkie aplikacje korzystające z sieci reklamowej BadNews przechodziły weryfikację Google.

Dopiero po jakimś czasie malware ujawniał swoje prawdziwe oblicze, przesyłając przestępcom numery seryjne urządzeń mobilnych oraz numery telefonów. Jednocześnie złośliwe oprogramowanie instalowało na zainfekowanych smartphone’ach program AlphaSMS, który bez wiedzy użytkowników, wysyłał SMSy na numery o podwyższonej płatności.

Google oczywiście zostało poinformowane o odkryciu, a podejrzane aplikacje, w większości rosyjskie, zostały już usunięte z Google Play. Niemniej 32 aplikacje zostały w sumie pobrane kilka milionów razy. Miejmy nadzieję, że podobny numer nie przejdzie po raz kolejny.

Zdjęcie: Flickr/Saad Irfan

podobne treści