biznesnauka

L’Oréal chce drukować ludzką skórę

Każdego roku laboratorium koncernu L’Oréal w Lyonie hoduje około 100 tysięcy próbek ludzkiej skóry. Mniej więcej połowa z nich wykorzystywana jest w trakcie badań prowadzonych przez koncern, pozostałe sprzedawane są konkurencji. Ale hodowanie komórek ludzkiej skóry na szkiełku laboratoryjnym nie wystarcza już francuskiej firmie, teraz chce drukować skórę w 3D.

A dokładniej tkankę, która naśladowałaby zachowanie ludzkiej skóry. W tym celu koncern kosmetyczny łączy siły z firmą o nazwie Organovo, która pracuje właśnie nad czymś takim – wykorzystaniem technologii druku 3D do tworzenia przestrzennych struktur biologicznych. W przeszłości Organovo Holdingd Inc. współpracowało już między innymi z firmami farmaceutycznymi, pracowało też nad drukowaniem tkanek wątroby i nerek.

L’Oréal ma nadzieję, że dzięki zwróceniu się w stronę druku 3D uda się przyspieszyć, a jednocześnie udoskonalić proces tworzenia materiałów, na których testowane są produkty firmy. Obie firmy są przekonane, że w ciągu pięciu lat nawiązana niedawno współpraca przyniesie pierwsze wymierne efekty.

Zdjęcie: Flickr/[email protected]

podobne treści