news

Lit może odmienić Afganistan

Pentagon ujawnił, że Afganistanie znaleziono olbrzymie złoża litu. Ich wartość szacuje się na bilion dolarów. Złoża mogą całkowicie przedefiniować gospodarkę tego kraju, do tej pory opartą na rolnictwie (w tym w znacznym stopniu na produkcji opium). W konsekwencji to odkrycie może odwrócić los tego targanego wojną kraju.

Dlaczego lit jest taki ważny? Bo jest jednym z podstawowych surowców do produkcji baterii używanych w laptopach czy telefonach komórkowych. Ale dla Afganistanu same baterie nie mają znaczenia. Ważne, że jest cenny i że może stworzyć miejsca pracy i umożliwić krajowi rozwój dzięki napływowi inwestycji.

Wewnętrzna notatka Pentagonu stwierdza, że Afganistan może stać się „litową Arabią Saudyjską”. (…) Ogrom bogactwa tego kraju w minerał został odkryty przez zespół przedstawicieli Pentagonu amerykańskich geologów. Afgański rząd i prezydent Hamid Karzai zostali ostatnio o tym poinformowani.

Mimo, że zbudowanie przemysłu wydobywczego zajmie wiele lat, potencjał złoża jest tak wielki, że może przyciągnąć poważne inwestycje zanim kopalnie zaczną przynosić zyski. Istnieje szanse, że da to Afgańczykom zatrudnienie, które odciągnie ich od wojny. New York Times

W tej sprawie konieczna jest pewna powściągliwość. Władze, zarówno afgańskie, jak i amerykańskie, obawiają się, że fakt odkrycia złóż mogą chcieć wykorzystać Talibowie. Według New York Times, Amerykanie obawiają się też, że wpływ na złoża, a nawet pełną nad nimi kontrolę, mogą chcieć uzyskać władze chińskie.

Kolejnym problemem jest fakt, że Afganistan nie ma obecnie możliwości przetworzenia surowca. A do tego złoża znaleziono na obszarach, gdzie wciąż trwają działania wojenne.

Ale w obliczu tragedii, jakie spotykają ten kraj od dziesiątek lat, każda szansa na zmianę musi cieszyć. Oby została dobrze wykorzystana. [Jack Loftus/giz, New York Times]

Zdjęcie: New York Times

podobne treści

  • Anonim

    i wszystko jasne po co ta cała wojna :)