internet

Lista „wrogów Internetu” według Reporterów bez Granic

W opublikowanym we wtorek raporcie Reporterzy bez Granic klasyfikują jako „wrogów Internetu” pięć krajów oraz taką samą liczbę firm prywatnych sprzedających oprogramowanie szpiegowskie wykorzystywane przez rządy między innymi przeciwko dziennikarzom i aktywistom internetowym.

Organizacja wymienia Chiny, Iran, Syrię, Wietnam oraz Bahrajn jako kraje, w przypadku których dowody wskazują na wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom i aktywistom internetowym. W wielu przypadkach skończyło się to dla inwigilowanych osób wyrokami skazującymi za działalność opozycyjną. Zgodnie z danymi Reporterów bez Granic na całym świecie uwięzionych jest aktualnie 178 blogerów i aktywistów internetowych.

Doroczny raport określa mianem „cyfrowych najemników” także pięć firm, które zajmują się pracami nad specjalistycznym oprogramowaniem szpiegującym i nie mają najmniejszych oporów by sprzedawać je „wątpliwym” klientom. Są to:

  1. francuska firma Amesys, która zaopatrywała Kadafiego w narzędzia służące do masowego przechwytywania komunikacji;
  2. brytyjskie Gamma Group, które zostało powiązane z serią cyberataków na aktywistów internetowych;
  3. włoskie Hacking Team, które produkuje oprogramowanie do infiltracji komputerów wykorzystywane przeciwko dziennikarzom w Maroku;
  4. amerykańskie Blue Coat Systems, którego oprogramowanie umożliwiało władzom Syrii odnalezienie opozycjonistów i internatów, co doprowadzało do ich aresztowań i tortur;
  5. oraz Trovicor, niemiecka firma, która dostarcza centra masowego monitoringu Iranowi oraz oprogramowanie wykorzystywane przez władze Bahrajnu do śledzenia i aresztowania dziennikarzy.

Reporterzy bez Granic w swoim raporcie wzywają do lepszej kontroli eksportu oprogramowania i urządzeń służących do inwigilacji do krajów łamiących prawa człowieka. Organizacja co prawda chwali działania USA i Unii Europejskiej, które zabroniły sprzedaży takich produktów do Iranu i Syrii ale i tak zamierza przygotować „cyfrowy zestaw przetrwania”, którego celem jest edukacja na temat tego w jaki sposób porozumiewać się w bezpieczny sposób w przypadku zagrożenia cyfrową inwigilacją. Poradnik jest jeszcze tworzony, ale już teraz możecie się z niego dowiedzieć między innymi, w jaki sposób chronić swoją tożsamość podczas używania telefonów komórkowych, czy wysyłać szyfrowane maile.

podobne treści