wynalazki

Lata, pływa i jeździ, czyli amerykański pomysł na autonomiczny pojazd przyszłości

Wszyscy wiemy, że Transformery są tylko bajką dla (dużych) dzieci. Jednak w Sandia National Laboratory postanowiono zrealizować dziecięce marzenie i zbudować pojazd autonomiczny, który zmieniałby kształt, w zależności od środowiska, w jakim funkcjonuje.

Co prawda zmiana ta byłaby raczej w jedną stronę, ale od czegoś trzeba zacząć. Opracowywane przez specjalistów z Sandia National Laboratory urządzenie ma początkowo poruszać się drogą powietrzną, później zanurzyć się pod wodą, by ostatecznie wyjechać na ląd jako mały łazik. Multi-Modal Vehicle, który jest dopiero we wczesnym fazie projektowania, czeka na razie na przyznanie finansowania na budowę prototypu, ale inżynierowie pracujący nad tym projektem są dobrej myśli. W końcu przeznaczony on byłby przede wszystkim dla wojska.

„Prawdziwą wartością dodaną [takiego urządzenia] jest to, że pozwala ono na maksymalną elastyczność i wysoce skomplikowanych misjach, bez obaw o to, że różne pojazdy znajdują się na odpowiednich pozycjach,” stwierdził Jon Salton z Sandia National Laboratory w rozmowie z Wired. „Powinno to w znaczący sposób zwiększyć możliwości sił specjalnych.”

Z drugiej strony nie wiadomo na razie, czy wojskowym przypadnie do gustu fakt, że po wypełnieniu misji takiej maszyny nie dałoby się wykorzystać ponownie.

podobne treści