wynalazki

Laser Lockheed Martin niszczy półciężarówki z odległości mili

Choć w powszechnym odbiorze broń laserowa nadal brzmi jak element żywcem wyjęty z science-fiction, siły zbrojne na całym świecie coraz śmielej częściej przyglądają się tego typu rozwiązaniom. A amerykańskie wojsko na pewno przyglądało się bacznie testowi, jaki w ubiegłym tygodniu przeprowadziła firma Lockheed Martin.

Budowa broni laserowej nie jest ani łatwa, ani tania. Jest jednak jeden zasadniczy powód, dla którego firmy zbrojeniowe zainteresowane są rozwijaniem tego rodzaju uzbrojenia – może być ono znacznie tańsze w eksploatacji. Zamiast wystrzeliwać w kierunku wroga kosztownych (i jednorazowych) rakiet oraz pocisków, można przecież wycelować w niego laser i włączyć prąd. Broń laserowa, pomijając już oczywiste oszczędności na kosztach samej amunicji, stwarza też szanse na ułatwienie logistyki – mniej amunicji to mniej problemów z jej przechowywaniem i transportem.

Firma Lockheed Martin dostrzega te potencjalne zalety i nie szczędzi środków na rozwój własnych systemów broni laserowej. W ubiegłym tygodniu odbył się test jednego z nich o nazwie ATHENA (od Advanced Test High ENergy Asset) który zmierzył się z oddaloną o milę półciężarówką.

Starcie było trochę jednostronne, ponieważ laser o mocy 30 kW nazwany imieniem greckiej bogini mądrości i wojny ma, przynajmniej według firmy Lockheed Martin, największą moc spośród wszystkich przetestowanych do tej pory systemów tego typu na świecie. W „kilka sekund” ATHENA unieruchomiła działający silnik samochodu.

Ubiegłotygodniowy test był jednocześnie pierwszą polową prezentacją możliwości nowego typu laserów, których wcześniej nie wykorzystywano do budowy broni.

„Lasery światłowodowe są rewolucją w systemach broni energetycznych,” mówi Keoki Jackson, CTO Lockheed Martin. „Inwestujemy w każdy komponent tego systemu, od optyki i systemów kontroli wiązki, do samych laserów. Wszystko po to by zmniejszyć masę i wagę, zwiększając jednocześnie efektywność. Ten test jest kolejnym krokiem zbliżającym nas do lekkich i wytrzymałych systemów broni laserowej dla wojskowych śmigłowców, samolotów, okrętów i pojazdów.”

Zdjęcie: Lockheed Martin

podobne treści