news

Łagodna postać masochizmu, czyli dlaczego ludzie torturują się ostrym jedzeniem

Polewając danie pikantnym sosem, doskonale wiemy, że kiedy włożymy je do
ust, odczujemy piekący ból. Mimo to, polewamy dalej. Nielogiczne?

Za ekstremalne odczucia związane ze smakowaniem papryczki odpowiedzialna jest zawarta w warzywie kapsaicyna, działająca na receptory bólu i podrażniająca błonę śluzową jamy ustnej. Jak pisze The New York Times, naukowcy mają trudności z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie aplikują sobie ostre substancje doustnie pomimo towarzyszących jedzeniu dolegliwości.

Wiemy, że pikantne przyprawy obniżają ciśnienie krwi, uśmierzają ból (oprócz tego w jamie ustnej) i zwalczają niektóre bakterie. Wiemy też doskonale, że nie z powodów zdrowotnych używamy chilli. Nie mogli się też zdrowiem kierować nasi przodkowie sprzed 6 tysięcy lat – a wiemy, że już wtedy ludzie uprawiali ostre papryczki w celach kulinarnych.

Niektórzy naukowcy proponują teorię, że… lubimy ból. Paul Rozin z Uniwersytetu Pensylwańskiego uważa, że za każdym razem, gdy aplikujemy sobie papryczkę, przejawiamy „łagodną postać masochizmu”. Rozin przeprowadził nawet eksperyment, z którego wynikało, że za najsmaczniejszy uznano paprykowy sos tylko odrobinę mniej ostry od tego, który powoduje poparzenia jamy ustnej. Pomimo, że badanym serwowano najpierw łagodniejsze substancje.

Drugie wyjaśnienie jest związane z naszym człowieczeństwem. Jak mówi psycholog z Uniwersytetu Yale, Paul Bloom: „Ludzie to jedyny gatunek zwierzęcia, który raczy się sosem Tabasco”. Co tam Tabasco! Ma on tylko 5000 jednostek ostrości na skali Scoville’a. Papryczka Jalapeno osiąga „tylko” 8000 SHU, zaś czysta kapsaicyna to 15-16 milionów CHU.

Prawdziwi entuzjaści ostrych sosów raczą się sosami, które można kosztować jedynie w mikroskopijnych ilościach, a i tak grozi to wizytą na ostrym dyżurze. A jednak to robią. Taka mała, ludzka, perwersja. [Sam Biddle/giz, zdjęcie: Tambako the Jaguar]

podobne treści

  • kg828

    zaś czysta kapsaicyna to 15-16 tysięcy CHU.?????????????? r u sure????????????????

  • ferryman

    15-16 milionów – dobrze napisali.