biznes

Kwartalne zyski Apple zmniejszyły się po raz pierwszy od 13 lat

Apple opublikowało wyniki finansowe za miniony kwartał. Z danych tych wynika, że trend, który można było już zaobserwować w poprzednim kwartale, pogłębia się – spadła nie tylko sprzedaż iPhone’ów, ale też, po raz pierwszy od 13 lat, zmniejszyły się zyski Cupertino.

Już trzy miesiące temu widać było pewne oznaki nasycenia rynku produktami z jabłuszkiem na obudowie – w „świątecznym” kwartale Apple co prawda zanotowało rekordowe przychody, ale nie udało się zwiększyć sprzedaży iPhone’ów, a sprzedaż komputerów Mac i tabletów spadła. W minionym kwartale, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, spadły zarówno sprzedaż, jak i zyski.

Jeśli chodzi o konkretne liczby, sprzedaż iPhone’ów spadła o 18 procent (51,1 milionów sztuk w porównaniu do 62,1 milionów sztuk rok wcześniej) , iPadów o 19 procent (10,25 milionów sztuk w porównaniu do 13,6 milionów sztuk rok wcześniej), a komputerów Mac o 9 procent (4,03 milionów sztuk w porównaniu do 4,56 milionów sztuk rok wcześniej). Przychody Apple w zeszłym kwartale wyniosły 50,6 miliarda dolarów (rok wcześniej 58 miliardów), a zysk netto wyniósł 10,5 miliarda dolarów (rok wcześniej 13,6 miliarda dolarów).

Czy to oznacza, że era Apple odchodzi w przeszłość? Biorąc pod uwagę, że wyniki finansowe Cupertino nadal są świetne, a firma dysponuje 233 miliardami dolarów w gotówce lub w krótkoterminowych aktywach, odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”. Wygląda jednak na to, że baza klientów gotowych zapłacić za obecne produkty Apple już się po prostu wyczerpała – obecni użytkownicy chętnie wymienią swojego starszego iPhone’a na nowszy model, ale nie jest to już przełomowe urządzenie, na które można „złowić” nowych klientów. Nie dziwi więc, że Apple stara się rozszerzać własną bazę oferując także inne produkty, pa przykład Apple Pay, które według zaprezentowanych danych zyskuje milion nowych użytkowników tygodniowo.

Zdjęcie: Flickr/kevinthoule

podobne treści