news

Który bohater komiksowy zaistniał dzięki temu czekowi?

Dokument powstał 1 marca 1938 roku i dał początek maszynce do zarabiania
milionów dolarów. Nic dziwnego, że twórcy Supermana Jerry Siegel i Joe Shuster wytoczyli potem
proces Jackowi Liebowitzowi, który zgarnął prawa autorskie za marne 130 dolarów.

Superman powstał w 1932 roku, ale dopiero po tym, gdy kilka lat później Siegel i Shuster zrzekli się do niego praw, komiksy zaczęły przynosić krociowe zyski. Płynęły one do firmy Detective Comics. Twórcy postaci postanowili więc ubiegać się o większy udział w profitach. Sprawy sądowe między spadkobiercami ciągną się do dziś.

Owe 130 dolarów to w przeliczeniu na obecną wartość pieniądza około 2 tysięcy zielonych, czyli naprawdę niewiele za postać, która w latach 1940. zdobyła serca Amerykanów i stała się prototypem superbohatera.

Historia z początków przemysłu komiksowego za Oceanem uczy jednego – jeśli wpadniecie na genialny pomysł, nie popadajcie za szybko w zwątpienie i nie sprzedawajcie go za tanio.

Uważany za zaginiony czek niedawno pokazał się na aukcji przedmiotów należących do zmarłego kolekcjonera. [Comics Beat, Nerd Approved]

podobne treści

 • kierowca.bcde

  1. Piwnicka, „Owe 130 dolary[…]”, czy może jednak „Owe 130 dolarów[…]”? Naucz się babo „odmianów” i „końcówków”!

  2. Na jaką cholerę „Oceanem” z wielkiej litery? Ocean to ocean, i dopóki nie jest zapisany jako pełna nazwa geograficzna (np. Ocean Atlantycki), dopóty pisze się jak każdy polski rzeczownik – małą literą!

  3. Do kompletu brakuje też przecinków w ostatnim zdaniu. Domyśl się łaskawie – w którym miejscu. :)

 • Anna Piwnicka

  Zgodzę się tylko z punktem pierwszym, dziękuję za zwrócenie uwagi.

 • kierowca.bcde

  Nooo… To teraz jeszcze popraw ten nieszczęsny „Ocean” i wstaw przecinki i będzie ok. ;)

 • kierowca.bcde

  Skoro zgadzasz się z punktem pierwszym, to podaj jeszcze zasadę polskiej pisowni, mówiącą, że rzeczowniki pisze się wielką literą. A potem przeczytaj sensownie ostatnie zdanie, w taki sposób, w jaki go zapisałaś – bez przecinków. Przecież to bełkot!

 • asystent.kierowcy

  kierowca.bcde ma rację we wszystkich punktach. Świetni są „dziennikarze” na tym portalu, skoro nawet wytkniętych błędów nie widzą. Czy szefostwo portalu nie widzi, że co poniektórzy tutaj wstyd sobie robią?

 • sad

  ona na to leje… Tepa baba takiej nie przekonasz. Zreszta pewnie bez sensownej szkoly co widac po szkarlatniej buzce