news

Księżyc się kurczy

Naukowcy z NASA przyjrzeli się obrazom z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter i
ogłosili, że nasz sąsiad zrobił się mniejszy. Wszystko przez to, że
nadal nie może dojść do siebie po szoku sprzed 4,5 miliarda lat. Jak głosi najczęściej przytaczana teoria, właśnie wtedy powstał Księżyc, wskutek zderzenia obiektu o wielkości Marsa z Ziemią. Wyrzucony podczas kolizji materiał stworzył Księżyc.

Przez dłuższy czas Księżyc poddawany był bombardowaniu asteroid i meteorów, a na jego powierzchni rozpadały się substancje radioaktywne, więc temperatura satelity Ziemi była wysoka. Dotychczas naukowcy sądzili, że ten proces już się zakończył i Księżyc przestał stygnąć i kurczyć się. Teraz muszą zmienić zdanie.

The Moon Is ShrinkingNa zdjęciach z LRO naukowcy dostrzegli urwiska z wybrzuszeniami, które mogły powstać „niedawno” w pojęciu geologicznym, czyli miliard – 100 milionów lat temu. Doktor Thomas Watters z Centrum Badań nad Ziemią i Planetami w Muzeum Smithsonian w Waszyngtonie mówi: „Młody wiek wyrw na powierzchni Księżyca to dla nas bardzo ważna wiadomość. Powstały wskutek kurczenia się Księżyca, a skoro są młode, to ciało niebieskie najprawdopodobniej nadal się kurczy i stygnie.” Naukowcy z NASA, Uniwersytetu w Arizonie i muzeum Smithsonian są przekonani, że urwiska to jedne z najmłodszych zmian powierzchni Księżyca, ponieważ przecinają powierzchnię kraterów.

O ile dokładnie skurczył się Księżyc? Na podstawie zdjęć z LRO ustalono, że odległość od jądra do powierzchni zmniejszyła się o około 90 metrów w przeciągu ostatniego miliarda lat. [Jesus Diaz/giz, Shrinking Image]

podobne treści