news

Krótkowzroczność zabiła pierwszy smartfon z ekranem dotykowym Nokii

Dawni pracownicy Nokii poskarżyli się w New York Timesie na decyzję swoich szefów sprzed kilku ładnych lat. Brak wyobraźni związanej z wykorzystaniem ekranu dotykowego i jego wysokiej ceny zabiło smartfon, który był mógł być gotowy na trzy lata przed wyjściem iPhone’a.

Prototyp tego telefonu został przedstawiony klientom biznesowym Nokii w 2004 roku w Espoo. Miał on duży wyświetlacz dotykowy i dostęp do Internetu – wszystko, czego potrzebowali Finowie, by znaleźć się w czołówce, a nie na szarym końcu jak obecnie, w wyścigu smartfonów z górnej półki.

Ari Hakkarainen był odpowiedzialny w Nokii za marketing telefonów serii 60. Dla NYT powiedział, że szefowie fińskiego niegdyś giganta „komórkowego” stwierdzili, że inwestowanie dużych pieniędzy w telefon z ekranem dotykowym może okazać się klapą i nie zatwierdzili tego projektu. Teraz mogą żałować. [Kat Hannaford/giz, NYTimes]

podobne treści

 • zulu_gula

  NOKIA to przeszłość wciąż powielają te same rozwiązania co 5lat temu żadnej innowacyjności , ot kolejny telefon na rynku.

 • kindof

  Prawdopodobnie podjął prawidłową decyzję niezatwierdzając tego kosztownego projektu, nie wiadomo czy marketing nokii byłby w stanie poradzić sobie z wypchnięciem tego smartphona, tak jak zrobił to to steve jobs z iphonem, między innymi dlatego że Nokia nie ma wielkiej bandy fanboyów, zresztą biznesmeni którzy 5… 10 lat temu potrzebowali telefonu z ekranem dotykowym używali palmtopów z modułem gsm.
  zulu_gula, no i między innymi za to cenią sobie nokię jej stali klienci któzy potrzebują klasycznego telefonu głównie do telefonowania ;)

 • kindof

  którzy,
  tak patrze… fajna ta nokia na zdjęciu, nerdstyle ;)