news

Kosmiczna baza NASA na Ziemi

Już w maju odbędzie się otwarcie Sustainability Base, budynku w
Kalifornii zaprojektowanego dla NASA i przy współpracy NASA. Od kiedy specjaliści
od eksploracji kosmosu zajmują się architekturą? Od kiedy budynki pełnią rolę eksperymentu mającego pomóc zaprojektować bazy, które mogłyby się znaleźć na innych planetach.

Powstający kosztem 20,6 milionów dolarów budynek Ames Research Center będzie jak najbardziej samowystarczalny, oszczędny i przyjazny dla środowiska. Twórcom przyświecał cel stworzenia zdrowego miejsca pracy, w którym powietrze będzie czyste, zużycie energii minimalne, obsługa skomputeryzowana, a struktura budynku łatwa do przebudowy.

 

Wykonawca AECOM i architekci z William McDonough + Partners współpracowali przy tworzeniu dwupiętrowego budynku złożonego z dwóch skrzydeł. Pomieszczą się tam stanowiska pracy dla 225 osób.

Projektanci wykorzystali oprogramowanie Autodesk, by zaplanować stalowy egzoszkielet budynku z wysokimi sufitami, które mają wpuszczać do środka maksimum światła słonecznego i ułatwiać naturalną wentylację. Inteligentne oprogramowanie budynku kontroluje reakcje na czynniki środowiskowe, np. steruje temperaturą.

 

NASA poprosiła AECOM o wykorzystanie dachu jako narzędzia do pozyskiwania energii. Zamontowane więc zostaną ruchome kolektory słoneczne. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się za pomocą paneli zamontowanych na sufitach i ścianach biur.

Budynek naszpikowano też technologiami NASA, które mogłyby posłużyć do budowy bazy kosmicznej. Inteligentny system kontroli sam wykrywa usterki w instalacjach, zaś system oczyszczania wody został zaczerpnięty z rozwiązania wykorzystywanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Budynek będzie wykorzystywał 90 procent mniej wody niż przeciętny budynek o tych rozmiarach. Baza będzie wytwarzać 22 procent więcej energii niż konsumuje, dzięki połączeniu paneli słonecznych, ogniw paliwowych i wykorzystaniu systemu geotermalnego, który będzie schładzał dach za pomocą zimnej wody spod ziemi.

Kosmiczne plany NASA na najbliższe lata nie są zbyt ambitne, więc naukowcy cieszą się z miejsca na Ziemi, w którym będą mogli pracować nad innowacjami przez wiele dziesięcioleci. [Fast Company]

podobne treści

  • Wojciech Maj

    „Baza będzie pobierać 22 procent więcej energii, niż konsumuje”? Coś tu nie gra chyba?

  • corker2

    Cytat:”Baza będzie wytwarzać 22 procent więcej energii niż konsumuje…” więc jest ok, ale nie podano gdzie to jest (oprócz, że Kalifornia), a więc jaki tam jest klimat. Może jest w miarę ciepło cały rok więc taki domek nie „zmarznie”.