news

Kolorowy film z czasów, gdy filmy było czarno-białe

W 1922 roku Kodak testował technologię rejestracji obrazu w kolorze, Kodachrome. Zachował się film, który nie jest ani pierwszym kolorowym ruchomym obrazem, ani nie dorównuje pierwszym kolorowym filmom kinowym. Urzeka jednak pod wieloma względami.

Film jest świetnie zachowany, a wygląd i zachowanie modelek wiele nam mówi o obowiązujących wtedy kanonach piękna. Bardzo pouczające. [Brian Barrett/giz, Boing Boing]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  mnie i tak najbardziej rozwaliły zdjęcia rosyjskiego fotografa który uwiecznił rosyjską wieś z przełomu wieków (19 i 20 żeby było jasne :D)) Ostrość zdjęć wyrywa z butów, choć na ruchliwszych elementach kadru widać iż były one fotografowane sekwencyjnie na oddzielnych płytach szklanych pokrytych materiałem czułym na barwy podstawowe.

 • Marcin Molczyk

  masz jakiegoś linka?

 • Dawid Krysiak

  zmotywowałeś mnie do poszukiwań (mam foty zgrane na dysku, ale nie pamiętałem skąd). Fotograf nazywał się Sergey Prokudin-Gorsky więc warto po tym szukać w googlach – nawet w images.google.com pierwsze zdjęcia które wychodzą w po podaniu tego nazwiska to są te które mam na dysku, widzę tez sporo innych których nie widziałem wcześniej. Polecam!

 • p

  Komorowska ?