fotonews

Kolorowe fotografie z lat 1930.

Czasem wydaje się, że do czasu rozpowszechnienia fotografii kolorowej
wszystko było czarno-białe. Tym bardziej warto zerknąć na zdjęcia
ukazujące życie w USA, na wsi i w mieście, 70 lat temu. Największą zaletą zdjęć jest to, że miały dokumentować – ukazywać ludzi w rożnych sytuacjach, przy pracy i odpoczynku, na ulicy i na potańcówce, biednych i zamożniejszych.

Pierwszy aparat Kodaka do robienia kolorowych zdjęć znalazł się w sprzedaży w 1935 roku, choć technika znana była jeszcze w poprzednim wieku. Minęło jednak wiele lat, zanim takie aparaty stały się popularne. Dlatego dysponujemy bardzo niewieloma barwnymi fotografiami z tego okresu. Prezentowane tu zdjęcia wykonano w latach 1939-1943 na zlecenie amerykańskich Farm Security Administration oraz Office of War Information.

Uwieczniono na nich rodzinę z Nowego Meksyku przy kolacji, prace na plantacji bawełny w Georgii i wiele innych sytuacji. Warto obejrzeć wszystkie reprodukcje z kolorowych slajdów, jest ich 70. Moja ulubiona to bezsprzecznie ta z potańcówki w Oklahomie (numer 13).

[Kat Hannaford/giz, Denver Post]

podobne treści

 • wokalniak

  Zdjęcie nr 3 najciekawsze

 • bartosz.klimala

  Eeem, to było 80 lat temu jak w 1930 było to zdjęcie robione.

 • baba

  no właśnie, nie dosyć, że 1930 był 80 lato temu to to był rok, a nie lata – zatem tytuł powinien brzmieć kolorowe fotografie z lat trzydziestych lub kolorowe fotografie z 1930 roku

 • Anna Piwnicka

  Kropka po „lata 1930.” oznacza dekadę.

 • plumbum

  Być może powinienem zajrzeć do wykładni PWN-u, ale globalnie kropka po liczbie oznacza liczebnik porządkowy. Tu raczej nie chodzi o lata tysiąc dziewięćset trzydzieste, prawda? Jeśli zaś jest jednak poprawnie, to proszę o jakieś źródło. Człowiek całe życie się uczy.