news

Klucz do naszych danych w szwajcarskim bunkrze

W pokrytych śniegiem, szwajcarskich Alpach, za 3,5-tonowymi wrotami, które są w stanie wytrzymać wybuch jądrowy, ukryty w labiryncie korytarzy, mieści się klucz do odcyfrowania wszystkich danych, z jakich obecnie korzystamy. Naukowcy schowali go tam, by przyszłe pokolenia potrafiły nas zrozumieć.

Projekt Planets, dotowany przez Unię Europejską, ma za zadanie zapewnienie „długoterminowego dostępu do naszego cyfrowego dziedzictwa”. Co nie jest proste. W końcu dla kolejnych pokoleń łatwiejsze będzie odczytanie odręcznych notatek Einsteina niż cyfrowych zapisów Stephena Hawkinga.

Dlatego wczoraj, cztery lata po rozpoczęciu projektu, zespół Planets schował specjalną kapsułę w ośrodku nazwanym Szwajcarskim Fortem Knox. W samej kapsule znalazły się karty perforowane, mikrofilmy, dyskietki, taśmy magnetofonowe, płyty CD, DVD, Blu-ray i pamięci USB. W ten sposób naukowcy z przyszłości dostaną do ręki wszystko, co może im być potrzebne do rekonstrukcji naszego cyfrowego świata bez względu na to, z jakiej technologii będą oni korzystali.

Dziś twarde dyski coraz częściej zastępują papier, a DVD – celuloid. Jeśli znasz litery, możesz czytać, ale żeby odczytać to, co krąży w naszym cyfrowym świecie, potrzebujesz klucza do naszej technologii. Dobrze, że ktoś już pomyślał, by go zachować. [Kyle VanHemert/giz, Planets Project, Swiss Fort Knox, PC Mag]

Zdjęcie: Swiss Fort Knox

podobne treści