Wiadomość głównawtfwynalazki

Kanadyjski naukowiec napadnięty za okulary Augmented Reality

Dr Steve Mann od 34 lat zajmuje się przenośnymi urządzeniami komputerowymi. Od roku 1999 pracuje nad okularami Augmented Reality podobnymi do Google Glass. Jego urządzenie o nazwie EyeTap Digital Eye Glass jest projektem naukowym, jak często bywa w takich przypadkach, testowanym przez samego wynalazcę.W ciągu 14 lat okulary EyeTap zmieniały swój wygląd i funkcjonalności, ale od dłuższego już czasu aluminiowy łuk, będący stelażem urządzenia, wszczepiony jest w czaszkę pochodzącego z Kanady dr. Manna.

W czerwcu tego roku dr Mann, wraz z rodziną, wybrał się na wakacje do Paryża, by pozwiedzać zabytki oraz by jego dzieci mogły podszlifować francuski. Ponieważ urządzenie przymocowane jest na stałe, Mann spodziewał się problemów na wszystkich możliwych lotniskach czy w strzeżonych muzeach. Dlatego zabrał ze sobą zaświadczenia od lekarzy, dokumentację projektu itd. Jednak jak się okazało nieprzyjemności nie spotkały go na żadnym lotnisku a w paryskim McDonaldzie.

„Usiedliśmy wszyscy w przy wejściu do restauracji, by podczas posiłku móc oglądać ludzi przechadzających się po Polach Elizejskich. Jednak jedna z osób w McDonaldzie napadła na mnie kiedy jadłem (…). Ze złością chwycił moje okulary AR i próbował zerwać mi je z głowy, jednak są przymocowane na stałe i bez specjalistycznych narzędzi nie można ich ściągnąć.

Próbowałem go uspokoić pokazując mu list od mojego lekarza i dokumentację, którą ze sobą przywiozłem. Zawołał (będę nazywał go Sprawcą 1) dwie inne osoby (…). Po tym jak wszyscy kłócąc się przejrzeli materiały, Sprawca 2 potargał w złości list od mojego lekarza i zniszczył moją dokumentację.”

Ostatecznie dr Mann został przez nich wyrzucony na bruk z restauracji McDonald’s a jego okulary EyeTap zostały uszkodzone podczas szamotaniny. Całej sprawie pikanterii dodaje fakt, że, ja dowodzą zdjęcia wykonane przez urządzenie, osoby, które zaatakowały kanadyjskiego naukowca były pracownikami restauracji. Czyżby McDonald’s był przeciw postępowi technologicznemu?

Trudno z całą pewnością stwierdzić co spowodowało, że pracownicy paryskiej restauracji McDonald’s zachowali się w taki a nie inny sposób. Dr. Mannowi nie udało się skontaktować z przedstawicielami korporacji, w tej sprawie wsparcia nie udzieliła mu także ani policja (bo przecież nic się takiego nie stało), ani konsulat (bo przecież nic się takiego nie stało).

Sytuacja ta pokazuje, że, niezależnie od tego jak okulary Augmented Reality wydają się być fajne, nosząc je, wyróżniasz się z tłumu. I nie zawsze będzie to odebrane pozytywnie. Przyszli użytkownicy Google Glass również będą musieli się z tym liczyć.

[Eyetap via The Verge]

podobne treści