news

Kamera Sony z wymiennymi obiektywami od września w Polsce

Oto NEX-VG10E Handycam – pierwsza kamera HD Sony z wymiennym obiektywem skierowana do zwykłego zjadacza chleba. Ta srebrna część na górze kamery nie jest zwykłym mikrofonem, to stereofoniczny Quad Capsule Spatial Array Microphone.

#!#photo2#!#

Futurystyczny mikrofon jest tylko jednym z niesamowitych podzespołów zamontowanych w obudowie kamery zawierającej 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD umożliwiający nagrywanie obrazu w pełnym HD 1080p w formacie AVCHDTM. NEX-VG10E będzie oferowana w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18-200 mm F3,5-6,3 OSS, który odznacza się dużym, 11-krotnym zoomem optycznym.

Kamera trafi do sklepów w Polsce we wrześniu bieżącego roku.

#!#photo3#!#

Sony prezentuje pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym
obiektywem

Kamera Handycam® NEX-VG10E rejestruje kinowe filmy Full HD i dźwięk stereo o znakomitej głębi:

· Przetwornik obrazu CMOS ExmorTM APS HD o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela i wielkości 19,5 raza większej niż w konwencjonalnej kamerze – zapierające dech filmy HD z pięknie rozmytym tłem
· Współpraca z wymiennymi obiektywami z mocowaniem E oraz z obiektywami z mocowaniem A do lustrzanek cyfrowych (z użyciem oferowanego oddzielnie adaptera)
· Wysoka jakość dźwięku ze stereofonicznego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array lub wejście zewnętrznego mikrofonu
· Wyświetlacz Xtra Fine LCD 7,5 cm (3″) i wizjer elektroniczny

Firma Sony zaprezentowała pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem, będącą owocem 25-letniego doświadczenia japońskiego producenta w tworzeniu i doskonaleniu innowacyjnych kamer Handycam®. Model NEX-VG10E to również pierwsza kamera Handycam® wyposażona w wyjątkowo duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, pozwalający na uzyskiwanie pięknych efektów rozmycia tła – rodem z prawdziwego kina.

Kamera NEX-VG10E jest przeznaczona dla pasjonatów wideofilmowania i fotografów, przed którymi otwiera nowe możliwości artystyczne, niemal niedostępne w konwencjonalnych kamerach wideo powszechnego użytku.

Zgodność z obiektywami wysokiej jakości z mocowaniem E sprawia, że nowa kamera Sony jest pierwszym urządzeniem powszechnego użytku, które praktycznie dorównuje możliwościami twórczej ekspresji lustrzankom cyfrowym. Poza dwoma dostępnymi obecnie obiektywami z mocowaniem E, użytkownicy kamery NEX-VG10E mogą używać licznych szkieł z mocowaniem A, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych i podłączanych za pośrednictwem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1 1 . Możliwość sięgania po nagradzane obiektywy Sony G, stałoogniskowe obiektywy portretowe Carl Zeiss oraz inne modele, od makro- do superteleobiektywów daje wideofilmowcom niemal nieosiągalną wcześniej swobodę w poznawaniu fascynującego świata produkcji filmowej.
Sercem kamery NEX-VG10E jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, który dzięki ścisłej współpracy z wydajnym procesorem Sony BIONZTM zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość filmów i fotografii. Przetwornik APS-C jest mniej więcej 19,5 raza większy niż standardowe przetworniki stosowane w sprzęcie konsumenckim. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia minimalnej głębi ostrości, pozwalająca na uzyskiwanie „kinowego” rezultatu z pięknie rozmytym tłem (efekt bokeh). W przypadku zleceń komercyjnych niebagatelne znaczenie ma też możliwość wykonywania fotografii o jakości równej zdjęciom z lustrzanki – bez konieczności noszenia dodatkowego sprzętu.

Zapis filmów Full HD 1920×1080 odbywa się w formacie AVCHDTM przy przepływności do 24 Mb/s, co gwarantuje wyjątkową szczegółowość i czystość obrazu. W odróżnieniu od wielu aparatów cyfrowych, w tym lustrzanek z trybem filmu HD, czas ciągłego filmowania jest niemal nieograniczony. Wystarczy po prostu zainstalować wybraną kartę Memory Stick PRO DuoTM albo SD, aby następnie nagrywać filmy Full HD i fotografie JPEG, które można w prosty sposób przesłać do posiadanego komputerowego systemu archiwizacji i obróbki materiału.

Kamera NEX-VG10E będzie oferowana w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18-200 mm F3,5-6,3 OSS, który odznacza się dużym, 11-krotnym zoomem optycznym. Ponieważ obiektyw ten powstał z myślą o kręceniu filmów, wyróżnia się płynnym i wyjątkowo cichym działaniem autofokusa i przysłony. W uzyskaniu czystych nieporuszonych zdjęć z ręki pomaga wbudowany, optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Przy szerokich kątach obiektywu skuteczność stabilizacji zwiększa dodatkowo „tryb aktywny”, zapewniający stabilny obraz nawet przy filmowaniu w ruchu.

Obiektyw jest także wyposażony w kołową przysłonę, co przekłada się na piękne efekty rozmycia tła – zarówno w obrazie filmowym, jak i na fotografiach.

Tak jak tego oczekują poważni wideofilmowcy, jakość dźwięku z kamery NEX-VG10E godna jest wspaniałego obrazu. Stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie uzyskuje się wyjątkowo czysty, stereofoniczny dźwięk o silnie kierunkowej charakterystyce, co pozwala na zarejestrowanie przede wszystkim dźwięków z planu, bez przeszkadzających odgłosów z otoczenia. Konstruktorzy kamery przewidzieli również gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego oraz gniazdo słuchawkowe do odsłuchu dźwięku.

Niezwykła szczegółowość i kontrastowość wyświetlanych obrazów i ustawień menu są zasługą opartego na technologii TruBlackTM wyświetlacza Xtra Fine LCD 7,5 cm (3″) o rozdzielczości 921 tys. punktów. Uzupełnieniem ekranu LCD jest elektroniczny wizjer o dużej rozdzielczości (1152 tys. punktów), ułatwiający komponowanie ujęć i podgląd obrazu. Wizjer ten, którego kąt można z łatwością dopasować do własnych potrzeb i upodobań, przyda się operatorowi kamery zwłaszcza w intensywnym świetle dziennym.

Mimo swego wyjątkowego potencjału twórczego, kamera NEX-VG10E jest nieduża, znakomicie wyważona i łatwa w użyciu nawet dla początkujących adeptów sztuki filmowej.
Zgodne z intuicją przeglądanie zawartości menu i zmienianie parametrów filmowania ułatwia pokrętło sterujące oraz klawisze skrótów. W uzyskaniu profesjonalnego efektu pomagają również funkcje precyzyjnej, ręcznej regulacji przysłony, czasu otwarcia migawki, wzmocnienia i balansu bieli.

Do kamery można dokupić szereg firmowych akcesoriów (dostępnych opcjonalnie), takich jak podłączany do stopki akcesoriów kamery, kierunkowy mikrofon ECM-CG50. Oferta obejmuje również szereg akumulatorów, w tym model NP-FV100 wystarczający do 330 minut nieprzerwanego filmowania HD. Do nabycia jest także dedykowana torba LCS-VCD. Nabywcy kamery będą mogli również za darmo pobrać oprogramowanie do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (kupon dostępny z kamerą), obejmujące wszystkie elementy potrzebne do produkcji imponujących filmów HD. Są wśród nich wydajne narzędzia do kompozycji obrazu, korygowania kolorów i miksowania dźwięku, dzięki czemu łatwo jest uzyskać kinowe efekty w zaciszu domowego studia.

Gotowe filmy można przesłać do Internetu, nagrać na płytę Blu-ray Disc™ lub wykorzystać do stworzenia płyt DVD z własnym menu i grafiką.

Kamera Handycam® Full HD NEX-VG10E z wymiennym obiektywem będzie dostępna od września br.

podobne treści

  • Łukasz Dymek

    Cudo, ciekawe, jak wyglądają filmy przez nią kręcone w trudnych warunkach (mam tu na myśli głównie słabe oświetlenie..)

  • baba

    jakoś u sony nie dopatrzyłem się pełnego 1080P, a najwyżej FX (1920x1080i, 24Mbps)…